Produkcja napędzana sztuczną inteligencją. Autonomiczne pojazdy. Telemedycyna. Inteligentne lodówki! W prawie każdym aspekcie życia, brzegowe przetwarzanie danych Edge stoi na czele rewolucji.
Jednak powierzenie swoich życiowych spraw systemom brzegowym wcale nie jest gwarancją sukcesu. Wiele czynników – w tym nieprzewidywalnych i niezwiązanych bezpośrednio z technologią – ma wpływ na nasze codzienne życie, zarówno zawodowe, jak i prywatne.
Zanim zgłębimy 5 najważniejszych czynników wpływających na sukces brzegowego przetwarzania danych, przyjrzyjmy się pokrótce podstawom tego przetwarzania.
Czym w zasadzie jest brzegowe przetwarzanie danych (Edge Computing)? Do czego służy? Jak szybko się rozwija? Jak firmy mogą z niego korzystać, aby czerpać długoterminowe korzyści?
Potrzeba brzegowego przetwarzania danych pojawiła się pierwotnie w sektorze przemysłowym. Aby zachować konkurencyjność, producenci zaczęli stosować technologie wykorzystujące i generujące duże ilości danych, takie jak czujniki i programowalne sterowniki logiczne (PLC), mające na celu zwiększenie wydajności, poprawę jakości produktów i obniżenie kosztów.
Przybliżenie systemów obliczeniowych do źródła danych – rzeczywista fizyczna bliskość – nie jest nową koncepcją, jednak w ostatnim dziesięcioleciu nabrała rozpędu. Dlaczego? Ponieważ aktualnie ma miejsce konwergencja: użytkownicy końcowi, twórcy aplikacji, producenci sprzętu komputerowego, producenci czujników… Wszyscy używają systemów przetwarzania brzegowego pomagających im zarządzać danymi, poprawiających łączność i ułatwiających podejmowanie świadomych decyzji w czasie rzeczywistym. Jest to połączenie technologii informacyjnej (IT) z technologią operacyjną (OT).
Przewiduje się, że wielkość Internetu Rzeczy (IoT) jako całości podwoi się pomiędzy rokiem 2019 a 2024. Aktualnie IoT napędza rozwój systemów przetwarzania brzegowego w tempie 35% rocznie.
Przetwarzanie brzegowe wykroczyło daleko poza potrzeby przemysłu. Inteligentne urządzenia – począwszy od żaluzji sterowanych przez Wi-Fi, przez inteligentne lodówki aż po system Alexa w każdym pokoju – pojawiają się w domach, a wraz z nimi olbrzymie zapotrzebowanie na dane i wyzwanie związane z zarządzaniem nimi. Każdy kocha urządzenia „przyjazne dla użytkownika”, ale czy przypadkiem uzależnienie naszego życia od technologii nie wymyka się spod kontroli? Zatem jaką naukę możemy wynieść z tych wszystkich doświadczeń, aplikacji, oprogramowania i sprzętu już wdrożonego w systemach brzegowych?
„Wygoda albo śmierć”. Ok, może nie tak dokładnie brzmiały słowa Patricka Henry’ego wypowiedziane w 1775 roku, ale być może współcześni ludzie naprawdę wygodę cenią sobie nieco bardziej niż wolność, co może budzić pewien niepokój.
Czy naprawdę każdą paczkę muszę mieć dostarczoną tego samego dnia? W 24 godziny? Czy naprawdę tak ważne jest sterowanie żaluzjami z plaży oddalonej o 1000 km od domu? Czy muszę rozmawiać z moim kranem o temperaturze wody? Albo otrzymać przypomnienie o zamknięciu drzwi garażu przed wyjazdem na tę plażę?
Wiele wynalazków, które były niezwykle popularne w czasach ich wprowadzenia (patrzę na ciebie, odtwarzaczu CD na kilka płyt), teraz jest już reliktami. „Uciekająca technologia” najczęściej jest napędzana przez ludzkie pragnienie wygody, ale może być również siłą napędową bardziej znaczącej zmiany.
Pamiętaj – niektóre z tych wygód mają krytyczne znaczenie w kontekście bezpiecznego życia. A z pewnością z punktu widzenia bezpieczeństwa personelu i mienia. Czy jednak potrzebujemy, żeby wszystko było podłączone do sieci?
Zamiast patrzeć na systemy przetwarzania brzegowego Edge jako na coś, co zwiększa naszą wygodę, może mądrzej byłoby spojrzeć na nie jak na coś, co po prostu poprawia jakość życia. Oto trzy przykłady: Technologia wspomagana przez roboty, ułatwiająca wykonywanie precyzyjnych zabiegów medycznych. Autonomiczny pojazd eliminujący fizyczne zagrożenia dla kierowcy (człowieka). Egzoszkielet umożliwiający chodzenie osobie z urazem kręgosłupa.
Prawdziwe ulepszenia – zastosowania zmieniające życie – dzięki Internetowi Rzeczy mogą być wprowadzane w tempie szybszym niż kiedykolwiek wcześniej. Nowe zastosowania są napędzane przez postępującą ewolucję. Musimy jednak mądrze wykorzystywać systemy przetwarzania brzegowego, aby zmaksymalizować korzyści.
Rynek przemysłowy zainspirował powstanie systemów przetwarzania brzegowego kilka dekad temu, a teraz nowe zastosowania w zawrotnym tempie poszerzają zakres zastosowania brzegowego przetwarzania danych. Weźmy na przykład logistykę: zautomatyzowane systemy magazynowe, autonomiczne urządzenia, śledzenie przesyłek itp. wymagają niewyobrażalnych ilości danych (a to tylko jeden z wielu przykładów). Brzegowe przetwarzanie danych to najlepsza opcja obsługi tych wszystkich danych o krytycznym znaczeniu.
Coraz więcej ludzi uzyskuje równy dostęp do aplikacji korzystających z przetwarzania brzegowego i możliwości, jakie daje to rozwiązanie. Sieci dostarczania treści (CDN) prawie każdemu dają możliwość korzystania z dobrodziejstw przetwarzania brzegowego – w codziennym życiu (inteligentna lodówka) i w pracy (czujnik w hali fabrycznej). Nie zapominajmy również o możliwości strumieniowania w kontekście różnych form rozrywki – niech żyją maratony serialowe!
Nastąpiło wyrównanie szans prawie wszystkich branż na całym świecie. Jednak „przepaść cyfrowa” wciąż uniemożliwia w pełni równy dostęp (patrz poniżej).
Funkcja tak podstawowa, jak dostarczanie czystej wody do niektórych obszarów świata jest wspierana przez systemy brzegowego przetwarzania danych. Oczywiście nie każde miejsce na Ziemi ma infrastrukturę umożliwiającą skorzystanie z systemów przetwarzania brzegowego. To na krajach dysponujących zasobami technicznymi spoczywa obowiązek pomagania innym w zapoczątkowaniu kulturowych i społecznych zmian.
„Lokalna” sieć teraz stała się w zasadzie hiperlokalną, ponieważ znajduje się bezpośrednio obok urządzeń generujących dane. Systemy przetwarzania brzegowego, fizycznie przybliżają technologię do urządzeń, optymalizując zdolność do radzenia sobie z różnymi kwestiami o krytycznym znaczeniu (niezawodność, opóźnienia, bezpieczeństwo itp.) oraz harmonogramy/organizację prac kontrolnych.
Dostarczenie produktów na rynek szybciej niż konkurencja często jest głównym priorytetem przedsiębiorstw. Bliskość systemów przetwarzania brzegowego umożliwia realizację szybkich cykli rozwoju nowych aplikacji, minimalizując czas potrzebny na wprowadzenie ich na rynek.
Nadszedł dobry czas, by wspomnieć o roli, jaką przetwarzanie brzegowe odgrywa w automatyzacji produkcji. Mądre stosowanie danych znajdujących się w pobliżu (dostarczanych przez system przetwarzania brzegowego) umożliwia producentom wdrażanie procesów automatyzacji. Bo czy w dzisiejszych czasach jest jeszcze coś, czego nie da się zautomatyzować? Firma Boston Dynamics stworzyła roboty uprawiające parkour! Jest to przykład dobitnie ilustrujący, jak przetwarzanie brzegowe sprawia, że procesy przebiegają jeszcze płynniej.
Największym wyzwaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa systemów brzegowych Edge. Więcej urządzeń podłączonych do internetu to więcej potencjalnych punktów nieuprawnionego dostępu do sieci. Hakerzy najpierw szukają niezabezpieczonych sieci, a przy tak dużej dostępności potencjalnych celów, cyberatak na słabo zabezpieczone sieci jest tylko kwestią czasu.
Pęd ku przetwarzaniu brzegowemu – nowe aplikacje, nowe usługi, nowa technologia – jest tak szybki, że błędy w zakresie bezpieczeństwa są nieuniknione. Z biegiem czasu będzie coraz trudniej cieszyć się z sukcesu przetwarzania brzegowego przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa.
W analogiczny sposób możliwości oferowane przez systemy przetwarzania brzegowego budzą obawy dotyczące prywatności. Wiemy, że telefony komórkowe nas śledzą, nasze samochody przekazują dane aplikacjom, a usługa radia satelitarnego SiriusXM ma dane o naszej lokalizacji w danej chwili. Zatem wszyscy musimy zdać sobie sprawę, że funkcjonalność technologii, z których będziemy korzystać, prawdopodobnie będzie wiązała się z utratą części prywatności.
Przedstawiona tu lista pięciu czynników sukcesu systemów przetwarzania brzegowego oczywiście nie jest wyczerpująca, jednak to właśnie te czynniki są dla nas najbardziej istotne. W miarę ciągłego wdrażania nowych technologii wszyscy musimy zadecydować, czy będziemy korzystali z oferowanych przez nie możliwości. Bez względu na naszą reakcję przetwarzanie brzegowe będzie nam towarzyszyć.
ŹRÓDŁO
Boston Consulting Group, The Battle at Computing’s Edge, 15 marca, 2021
Więcej informacji o infrastrukturze IT stosowanej w rozwiązaniach brzegowych znajdziesz w naszym katalogu Edge Data Center oraz ebooku