Do 2025 r. ponad 75% danych generowanych przez przedsiębiorstwa będzie tworzonych i przetwarzanych poza tradycyjnym centrum danych lub chmurą (wg Gartnera). Łatwo więc stwierdzić, że zalety Edge Computing są znaczące. Jest jednak jeden poważny problem: Jak zarządzać i utrzymać wdrożenia Edge na zewnątrz?
Uruchamianie zaawansowanych urządzeń IT w środowiskach, które są potencjalnie niebezpieczne dla tego sprzętu, jest z natury trudne. Podobnie niektórzy producenci szaf IT są lepiej przygotowani do radzenia sobie z tymi wyzwaniami, co może przyczynić się znacznie do zminimalizowania zagrożeń.
Wiele wysiłku wkłada się w planowanie instalacji Edge — od pojedynczej samodzielnej szafy po wielozadaniowe „centrum danych Edge” — w tym przestrzeganie zaleceń branżowych ASHRAE , światowego autorytetu w dziedzinie ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji czy chłodnictwa.
Jesienią 2020 r. ASHRAE opublikował nowy biuletyn techniczny, skupiający się na zagrożeniach związanych z projektowaniem Edge Computing i niezawodnym działaniem, ze szczególnym uwzględnieniem wdrożeń zewnętrznych. Komitet Techniczny (TC) 9.9 ASHRAE zajmuje się krytycznymi dla przedsięwzięcia obiektami, przestrzeniami technologicznymi i sprzętem elektronicznym.
W nowym biuletynie technicznym zastosowano w zasadzie starsze rekomendacje do nowego scenariusza, w kontekście wdrożeń brzegowych pod gołym niebem. Biuletyn techniczny ASHRAE TC 9.9 jest teraz „planem dla wszystkich nowych wdrożeń Edge”, zawierającym najlepsze praktyki mające na celu ograniczenie zagrożeń związanych z temhttps://datacenter.rittal.com.pl/artykul/5-glownych-przemyslen-ekspertow-z-ashrae-o-outdoorowych-instalacjach-brzegowych/peraturą, wilgotnością i jakością powietrza, a także ich wpływem na gwarancje sprzętu IT.
Zanim zagłębimy się w potencjalne zagrożenia, z którymi trzeba sobie poradzić, omówmy najpierw, jak wyglądają te struktury. Jak można się spodziewać, mają one bardziej modułowy charakter i można je łatwo zainstalować.
Wszystkie te konfiguracje Edge mają wspólny aspekt: znajdują się w zewnętrznych, niekontrolowanych lokalizacjach, zarówno z punktu widzenia środowiska, jak i bezpieczeństwa. Te losowe lokalizacje narażają zainstalowane komponenty IT na większe ryzyko uszkodzenia lub awarii. Jest to znacznie większe ryzyko, niż w bardziej tradycyjnych przestrzeniach IT. Wydajność takiego urządzenia może się jednak radykalnie zmienić. Wystarczy otwarcie drzwi zewnętrznych i wystawienie wnętrza szafy na działanie czynników zewnętrznych takich jak wahania temperatury, wilgoć czy zła jakość powietrza.
Wspominaliśmy o tym wcześniej, ale warto jeszcze raz powtórzyć: ważne jest, aby znać i rozumieć gwarancje dostawców sprzętu IT. Zakres warunków środowiskowych określonych w gwarancji można przekroczyć po prostu otwierając drzwi centrum przetwarzania danych. Poświęć trochę czasu na sprawdzenie specyfikacji każdego elementu sprzętu IT przed wdrożeniem i upewnij się, że szafa jest zaprojektowana tak, aby spełniała minimalne warunki techniczne.
Mając na uwadze gwarancje, należy teraz rozważyć te problemy lub sprawy, którymi trzeba się zająć w przypadku outdoorowej instalacji brzegowej. Czy zwykłe otwarcie drzwi może się wiązać z wyzwaniami środowiskowymi?
Samodzielne instalacje Edge, zwłaszcza zlokalizowane na zewnątrz, nie spełniają wymagań bezpieczeństwa dużych centrów danych. Jednym z prawdopodobnych problemów odległej lokalizacji jest wandalizm. Dużo łatwiej uszkodzić „niepilnowane” zewnętrzne centrum Edge, niż klasyczne centrum danych umiejscowione w budynku.
Podczas projektowania należy odpowiednio przemyśleć, jaka ochrona fizyczna jest wymagana. Musisz określić potrzeby bezpieczeństwa w oparciu o specyficzne warunki środowiska i infrastruktury Edge.
Warunki pogodowe nie mają znaczenia, jeśli chodzi o utrzymanie tradycyjnego centrum danych. Śnieg, deszcz ze śniegiem, upał i wiatr po prostu nie mają wpływu na szafy serwerowe/sieci IT. Zmienia się to w przypadku wdrożenia Edge na zewnątrz, gdzie nad warunkami pogodowymi nie mamy najmniejszej kontroli.
Oczywiście sprzęt IT jest drogi, więc celem jest utrzymanie go w dobrym stanie tak długo, jak to możliwe. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest maksymalne zminimalizowanie wpływu czynników zewnętrznych. Tak więc regularna konserwacja może nagle wymagać użycia składanego i tymczasowego namiotu, aby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń z zewnątrz i opadów atmosferycznych do sprzętu.
Nie powinno być to kwestią zostawianą na ostatnią chwilę. Trzeba dużo wcześniej opracować plan związany z tym, że podczas otwarcia drzwi sprzęt zostaje potencjalnie narażony na działanie czynników zewnętrznych. Nie zawsze mamy luksus odkładania konserwacji sprzętu do czasu, gdy będzie idealna, słoneczna pogoda.
Co jest potrzebne do centrum danych opartego na kontenerach? Być może rozwiązaniem mogą być włazy, które minimalizują narażenie sprzętu IT na zagrożenia środowiskowe. A co, gdy przestrzeń jest zbyt mała, aby wejść? Pomocą może się okazać namiot wyposażony w grzejnik lub jednostkę klimatyzacyjną, który pomoże utrzymać sprzęt IT w określonych granicach norm.
Kluczem do pomyślnego programu konserwacji będzie aktywne i ciągłe monitorowanie wszystkich zainstalowanych komponentów. Należy korzystać ze wszystkich pokładowych systemów monitoringu zainstalowanych urządzeń IT oraz z infrastruktury wspomagającej jak: zasilanie/UPS, klimatyzacja, pomiar parametrów środowiskowych.
Co powinny wnieść szafy IT do wdrożenia w przypadku instalacji outdoorowej? Oto kilka wskazówek:
LCP DX firmy Rittal to rozwiązanie chłodzenia IT oparte na czynniku chłodniczym, które spełnia wymagania dostępności infrastruktury Edge, zapewniając nieprzerwany przepływ danych. Szczególnie przydatne jest połączenie LCP DX z możliwościami projektowymi platformy Rittal w celu stworzenia obiegu zamkniętego, który nie dopuszcza powietrza z zewnątrz szafy.
Szafy Rittal o stopniu ochrony IP 55 — system kodów Ingress Protection dla możliwości szaf pomiarowych — wykazują prawie całkowitą ochronę przed cząstkami i dobry poziom ochrony przed wodą, w tym przed korozją. Spełnienie normy wskazuje, że szafa zapobiega dostawaniu się do niej kropel wody i cząsteczek kurzu o określonych rozmiarach. Produkty Rittal zapobiegają również gromadzeniu się ciepła.
Rittal stworzył Blue e+ w wersji outdoor – system chłodzenia pośredniego, gdzie powietrze wewnętrzne jest oddzielone od środowiska zewnętrznego. Wewnątrz szafy pozostaje czyste, pierwotne środowisko, które optymalnie wykorzystuje warunki otoczenia, oszczędnie gospodaruje chłodzeniem i nie nadużywa mocy sprężarek.
Źródło: 1ASHRAE TC 9.9 Technical Bulletin: Edge Computing: Considerations for Reliable Operation is ©2020 ASHRAE. www.ashrae.org
Więcej informacji znajdziesz w naszym katalogu Edge Data Center oraz ebooku