Centrum Danych

Brzegowe vs hybrydowe centrum przetwarzania danych

Autor: Rittal Polska | Jul 26, 2022 12:56:10 PM

Brzegowe vs. Hybrydowe centrum przetwarzania danych – jaka jest różnica?

Większość ludzi byłaby zdziwiona, gdyby dowiedziała się, że koncepcja przetwarzania danych w chmurze istnieje od lat sześćdziesiątych, choć do leksykonu ogółu społeczeństwa trafiła dopiero w 2006 roku. „Narodziny” chmury były ważnym kamieniem milowym. Był to przełomowy sposób na przechowywanie i przetwarzanie danych bez konieczności inwestowania we własną infrastrukturę. Korzystanie z chmury zmniejsza koszt przechowywania danych, eliminuje potrzebę wykonywania bieżących aktualizacji i minimalizuje liczbę pracowników potrzebnych do zarządzania siecią. Może również poprawić bezpieczeństwo danych. Wreszcie, znaczne koszty związane z projektowaniem, budową i eksploatacją własnego centrum danych można zredukować niemal do zera.

 

Chmury publiczne i prywatne

Chmura publiczna to usługa w chmurze oferowana przez dostawcę usług chmurowych, używana przez wielu klientów. Prywatna chmura jest również oferowana przez operatora, ale nie jest dzielona z innymi użytkownikami. Możemy to w skrócie porównać do domu i mieszkania: chmura publiczna jest jak wynajmowanie mieszkania, podczas gdy chmura prywatna jest jak posiadanie domu.

Istnieje kilka odmian obu tych modeli, ale ten artykuł skupi się na brzegowych i hybrydowych centrach przetwarzania danych oraz na tym, jak wspierają one środowisko chmurowe.

 

Obliczenia brzegowe

Przetwarzanie brzegowe ogranicza wykorzystanie chmury. Przybliża przetwarzanie i przechowywanie danych do procesów oraz sprzętu generującego i korzystającego z niego. W architekturze obliczeniowej Edge, krytyczne dane są przetwarzane przez serwer umieszczony w bliskiej odległości od źródła powstawania danych. Umożliwia to praktycznie natychmiastowy dostęp do danych. Dane, które nie są tak wrażliwe na czas, są przesyłane do chmury, fizycznie w „tradycyjnym” centrum danych w celu długoterminowego przechowywania lub ich analizy.

Zakłady produkcyjne są jednym z głównych użytkowników przetwarzania brzegowego. Coraz więcej firm korzysta z Internetu Rzeczy (IoT) i jego wariantu IIoT (Przemysłowego IoT), w którym sprzęt z czujnikami jest podłączony do urządzeń i przekazuje dane, które są wykorzystywane do podejmowania bardziej świadomych decyzji dotyczących produktywności i wydajności.

Dzięki IoT, IIoT i rozprzestrzenianiu się inteligentnych urządzeń przetwarzanie brzegowe jest szczególnie cenne, gdy ogromne ilości danych generowane na poziomie hiperlokalnym obciążają centrum danych. Dane potrzebne do analizy w czasie rzeczywistym są obsługiwane w Edge. Dane o mniej pilnej wartości można przesłać do centrum danych. Optymalizuje to przepływ danych, wykorzystując kosztowną przepustowość tylko dla danych, które muszą znajdować się w chmurze.

 

Korzyści z przetwarzania brzegowego:

  • Zmniejszone opóźnienie

Analiza danych wykonywana na brzegu miejsca ich utworzenia minimalizuje opóźnienia i zapewnia szybsze czasy odpowiedzi. Dane są bardziej aktualne i wartościowe. Przetwarzanie brzegowe zmniejsza również ogólne natężenie ruchu sieciowego w organizacji, poprawiając funkcjonowanie wszystkich jej aplikacji.

  • Oszczędność kosztów

Dzięki wdrożeniu przetwarzania brzegowego, dane są traktowane priorytetowo na poziomie lokalnym, przy czym dane mniej wrażliwe na czas są wysyłane do chmury, a bardziej krytyczne dane pozostają w Edge, co zmniejsza koszty przesyłania i zarządzania nimi.

  • Niezawodność

Wielu użytkowników przetwarzania brzegowego, takich jak przemysł naftowy i gazowy, działa na obszarach wiejskich lub odległych, gdzie połączenie z Internetem jest w najlepszym razie niestabilne. Jednak dzięki wdrożeniu Edge urządzenia przechowują i przetwarzają dane lokalnie, poprawiając niezawodność systemu poprzez zmniejszenie zależności od chmury.

  • Skalowalność

Dzięki odpowiednim obudowom IT (czasem nazywanym szafami IT lub stelażami IT) skalowanie wdrożenia przetwarzania brzegowego staje się znacznie łatwiejsze. Najlepsze są obudowy modułowe, ponieważ charakteryzują się elastycznością, która sprawia, że ​​rekonfiguracja jest prosta. Obudowy modułowe składają się z części, które można przestawiać bez konieczności wycinania lub spawania w celu dodania kolejnego sprzętu, nawet jeśli rozmiary sprzętu nie pasują do tego, który już jest w obudowie. Pozwalają również na zastosowanie różnych metod chłodzenia w tej samej obudowie, aby pomieścić różne rodzaje sprzętu.

Według jednego z raportów światowy rynek Edge osiągnie 43 miliardy dolarów do 2027 r., a przemysł, energia, usługi komunalne, opieka zdrowotna, rolnictwo, transport/logistyka i inne branże wykorzystają możliwości, jakie daje w zakresie dodatkowych możliwości i oszczędności.

 

 

Hybrydowe przetwarzanie w chmurze

Przenosząc się z obrzeży, hybrydowa chmura obliczeniowa oferuje to, co najlepsze w obu dziedzinach, zapewniając elastyczność i skalowalność chmury publicznej w połączeniu z niskim ryzykiem ujawnienia danych chmury prywatnej.  Hybrydowa chmura może być wspomagana przez brzegowe centrum przetwarzania danych (nazywane również centrum przetwarzania danych typu Spine) – blisko obrzeży, ale z dodatkowym wzmocnieniem zapewnianym przez przestrzeń tradycyjnego centrum przetwarzania danych. Centrum przetwarzania danych typu Edge/Spine tworzy szkielet łączący lokalne wdrożenia brzegowe z przestrzeniami w hiperskali, wspomagającymi chmurę obliczeniową. Można go łatwo wdrożyć lokalnie, a także w przestrzeni większego centrum przetwarzania danych.

W ramach jednej organizacji istnieją różne potrzeby operacyjne, z których każda ma wymagania w zakresie przetwarzania i przechowywania danych najlepiej dostosowane do chmury publicznej lub prywatnej. Niektóre, jak np. wewnętrzny dział audiowizualny firmy, muszą mieć dostęp i możliwość udostępniania dużych plików multimedialnych. Natomiast inne, takie jak dział kadr i płac, potrzebują rozwiązania, które chroni wrażliwe dane pracowników. Organizacja skorzysta na wyborze chmury hybrydowej, w taki sposób, że każdy dział będzie miał dostęp do najbardziej odpowiedniej chmury.

Możliwość wyboru chmury do użycia to główna zaleta chmury hybrydowej, ale istnieją też inne:

 

Ograniczenie ryzyka

Korzystanie z wielu środowisk chmurowych poprawia elastyczność, zapewniając stały dostęp do zasobów obliczeniowych i pamięci masowej, minimalizując ryzyko przestojów. Jeśli na przykład awaria zasilania spowodowana zdarzeniem pogodowym spowoduje wyłączenie jednego środowiska chmury, drugie będzie nadal dostępne.

 

Zgodność

Wiele organizacji musi przestrzegać przepisów rządowych i/lub branżowych, a nadmiarowość w środowiskach przetwarzania w chmurze może im pomóc w ich spełnieniu.

 

Elastyczność

Gdy zapotrzebowanie na moc obliczeniową i przetwarzanie jest szczytowe, środowisko hybrydowe daje firmom możliwość przeniesienia ich lokalnej infrastruktury do chmury publicznej, aby poradzić sobie z przepełnieniem, uwalniając lokalne zasoby dla wrażliwych danych lub aplikacji.

Równoczesne korzystanie z chmur publicznych i prywatnych jest stosunkowo proste. Uniwersalne narzędzie do zarządzania ułatwia przenoszenie obciążeń między dwoma środowiskami i umożliwia współdzielenie między nimi danych i aplikacji.

Więcej informacji znajdziesz w naszym katalogu Edge Data Center oraz ebooku