Centrum Danych

Energooszczędne i efektywne rozwiązania chłodzenia

Autor: Rittal Polska | Aug 5, 2022 5:35:30 PM

Wybór optymalnej koncepcji chłodzenia ma kluczowe znaczenie dla efektywności energetycznej praktycznie każdego przedsiębiorstwa funkcjonującego we współczesnych realiach biznesowych. Wynika to z faktu, że koszty systemów chłodzenia mogą stanowić nawet 30% (a w niektórych przypadkach wyższy odsetek) łącznej kwoty wydatków na utrzymanie infrastruktury informatycznej w danej firmie.

To właśnie dlatego chłodzenie szaf informatycznych powinno być zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić maksymalną wydajność działania przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków do minimum. Rozwiązania opracowane przez Rittal pozwalają osiągnąć ten efekt, dodatkowo zapewniając możliwość modyfikacji lub modernizacji systemu chłodzenia w przyszłości, jeśli pojawi się taka potrzeba.

 

Chłodzenie szaf Rack od Rittal – wydajność i efektywność kosztowa

Wysokowydajne rozwiązania klimatyzacji zostały opracowane przez Rittal w taki sposób, aby zapewniać wyższy poziom bezpieczeństwa, a także wyższą efektywność energetyczną i kosztową przy jednoczesnym braku negatywnego wpływu na moc obliczeniową. Jest to możliwe między innymi dzięki temu, że oferowane przez Rittal rozwiązania są projektowane, montowane, uruchamiane i serwisowane przez zespół Rittal, a zastosowane komponenty i procesy są ze sobą w pełni kompatybilne.

Przekłada się to na znaczącą oszczędność kosztów inwestycji, energii i eksploatacji. Dodatkową korzyścią jest redukcja negatywnego wpływu na środowisko naturalne dzięki minimalizacji emisji dwutlenku węgla oraz zmniejszonemu zużyciu zasobów.

 

Chłodzenie szaf informatycznych – rodzaje

Szafy Rack wykorzystywane w nowoczesnych infrastrukturach informatycznych mają za zadanie chronić umieszczone w nich komponenty i urządzenia elektroniczne przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, w tym wody, pyłów, ognia czy agresywnych oparów.


Równie istotne jest skuteczne zabezpieczenie wysokowydajnej elektroniki przed działaniem wysokich temperatur, jakie powstają w wyniku normalnego działania komponentów elektronicznych umieszczonych wewnątrz szafy Rack. Zapewnienie stałej temperatury pomaga utrzymać maksymalną żywotność komponentów IT, a w szczególności baterii czy rozwiązań UPS.


Wszystkie systemy chłodzenia Rittal cechują się wysoką wydajnością, niskimi kosztami eksploatacji i serwisowania oraz są przyjazne dla środowiska naturalnego. Poniżej prezentujemy krótki przegląd rozwiązań, jakie są obecnie dostępne w ofercie Rittal.

Chłodzenie powietrzem


Systemy chłodzenia powietrzem opracowane przez Rittal doskonale sprawdzają się w przypadku konieczności rozproszenia obciążeń cieplnych wszędzie tam, gdzie temperatura otoczenia (na zewnątrz szafy Rack) jest niższa, niż ta, która jest pożądana w jej wnętrzu. Co ważne, chłodzenie powietrzem można zastosować wyłącznie wtedy, gdy powietrze otoczenia charakteryzuje się relatywnie wysokim poziomem czystości.

Rozwiązania Rittal w tym zakresie obejmują:

  • wentylatory filtrujące montowane beznarzędziowo (wydajność od 20 do 900 m3/h zależnie od konfiguracji),
  • wentylatory dachowe z innowacyjnym mocowaniem zatrzaskowym (wydajność rzędu 500-1069 m3/h),
  • wentylatory wsuwane/odśrodkowe do montażu w płaszczyźnie 19″ (wydajność powietrza w zakresie 320-480 m3/h),
  • wymienniki ciepła typu powietrze/powietrze z dwoma osobnymi obiegami powietrza (zapewniają moc chłodniczą w zakresie 17,5 W/K-90 W/K). 

Ze względu na specyfikę szaf IT najczęściej są stosowane wentylatory dachowe.

 

Klimatyzatory – chłodziarki do zabudowy dachowej i naściennej

Zastosowanie klimatyzatorów Rittal pozwala utrzymać temperaturę wewnątrz szafy Rack na pożądanym, stałym poziomie niezależnie od tego, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Dzięki temu, że klimatyzatory są wyposażone w dwa niezależne od siebie obiegi powietrza, skutecznie zabezpieczają umieszczoną wewnątrz szafy sterowniczej elektronikę przed kurzem i pyłem. Dostępne rozwiązania obejmują m.in. klimatyzatory do zabudowy naściennej o mocy chłodniczej od 0,3 kW do 5,8 kW (opcjonalnie również w wersji do zastosowania na zewnątrz budynków i w branży chemicznej), klimatyzatory do zabudowy dachowej (moc chłodnicza od 0,55 kW do 4 kW), a także zintegrowane moduły chłodnicze do szaf szeregowych i klimatyzatory do obudów obsługowych i małych.


Dla wybranych konfiguracji klimatyzatorów możliwe jest zastosowanie energooszczędnej, innowacyjnej technologii Blue e+, zapewniającej nie tylko doskonałą wydajność, ale również niezwykle wysoką efektywność energetyczną i niskie koszty eksploatacji.

 

Chłodzenie cieczą

Systemy chłodzenia cieczą Rittal zostały opracowane jako rozwiązania przeznaczone do zastosowania wszędzie tam, gdzie priorytetem jest dostarczenie dużej mocy chłodzącej w relatywnie niewielkiej przestrzeni – jak np. potrzeba sprawnego odprowadzania strat mocy z szaf IT.

Do tego celu mogą zostać użyte m.in. wymienniki ciepła powietrze/woda do zabudowy naściennej (moc chłodnicza od 0,3 kW do 7 kW), wymienniki do zabudowy dachowej (moc chłodnicza od 1,87 kW do 4 kW) lub kompaktowe wymienniki ciepła typu powietrze/woda LCP Rack, które umożliwiają odprowadzanie dużych strat ciepła – nawet do 10 kW, przy bardzo małej powierzchni zabudowy.

W przypadku potrzeby odprowadzenia szczególnie wysokich strat ciepła można zastosować chillery Rittal, pozwalające uzyskać moc chłodniczą w zakresie 1-40 kW. 

IT cooling

Dedykowane systemy chłodzenia IT projektowane przez Rittal zapewniają najwyższe bezpieczeństwo eksploatacji, a także duże oszczędności energii oraz kosztów dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań i technologii.

Na szczególną uwagę zasługują te systemy chłodzenia i klimatyzacji, które mają minimalne zapotrzebowanie na energię, a jednocześnie zapewniają wysoką efektywność działania.

Do grupy tej zaliczają się m.in.:

  • systemy klimatyzacji Rittal wyposażone w technologię DFK (bezpośrednie chłodzenie swobodne), wykorzystujące niskie temperatury zewnętrzne;
  • rozwiązania oparte na geotermii, w których czynnik chłodniczy jest kierowany do gruntu, gdzie ulega schłodzeniu, a następnie jest ponownie wykorzystywany do chłodzenia;
  • systemy chłodzenia bazujące na zimnie adsorpcyjnym.

 

Klimatyzacja outdoor


Do tej grupy należą systemy chłodzenia zapewniające bezpieczeństwo i niezawodne działanie niezależnie od warunków pogodowych, co jest szczególnie ważne w przypadku zastosowań zewnętrznych.


Rozwiązania typu „outdoor” od Rittal obejmują między innymi wentylatory filtrujące TopTherm (z technologią EC lub bez), urządzenia zapewniające skuteczną osłonę przed wodą strumieniową, klimatyzatory naścienne Blue e+ oraz grzałki lub chillery w odpowiedniej konfiguracji.

OGRZEWANIE SZAF 

Poważnym zagrożeniem dla podzespołów elektrycznych i elektronicznych jest nie tylko zbyt wysoka temperatura, ale również wilgoć skraplająca się na urządzeniach. Dotyczy to zwłaszcza centrów danych znajdujących się na zewnątrz budynków.

Grzałki Rittal najnowszej generacji dostarczają odpowiednią ilość mocy grzewczej, dzięki czemu zapobiegają osadzaniu się warstwy kondensatu na komponentach w szafie.

Opracowane przez Rittal systemy ogrzewania obejmują zarówno rozwiązania bez wentylatora o ciągłej mocy grzewczej rzędu 10-150 W, jak i ogrzewanie z wentylatorami, zapewniające ciągłą moc grzewczą na poziomie 235-800 W.

W razie potrzeby dostępne są również wysokowydajne klimatyzatory o mocy grzewczej 80 W, oparte na technologii termoelektrycznej, dzięki którym można w energooszczędny sposób klimatyzować obudowy małe i obsługowe.

 

Podsumowanie

Wyniki badań wskazują jednoznacznie, że wzrost temperatury w szafie o zaledwie 10 stopni powyżej maksymalnej dopuszczalnej temperatury pracy przekłada się na aż dwukrotne zwiększenie awaryjności urządzeń i skraca ich żywotność o połowę. Z tego względu kluczowe znaczenie ma skuteczne odprowadzanie ciepła z wnętrza szaf i utrzymanie w ich wnętrzach temperatury optymalnej dla podzespołów elektronicznych.

Jako światowy dostawca wydajnych, energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska systemów chłodzenia posiadamy w ofercie szeroką gamę rozwiązań przeznaczonych dla przedsiębiorstw i organizacji dowolnej wielkości. Zależnie od potrzeb chłodzenie IT Rittal jest dostępne od chłodzenia dla jednej szafy aż po kompletne centra obliczeniowe.


Więcej informacji na temat efektywnych rozwiązań w zakresie chłodzenia szaf informatycznych można znaleźć bezpośrednio na naszej stronie internetowej pod adresem
 https://datacenter.rittal.com.pl/infrastruktura-it/chlodzenie-szaf-it/.