Najludniejsza prowincja Królestwa Niderlandów, Holandia Południowa, zarządza 78 mostami i śluzami sieci szlaków wodnych. Opracowano tu system sterowania obiektami hydrotechnicznymi, uwzględniający takie działania jak: otwieranie i zamykanie mostów oraz śluz umożliwiających przepływ statkom. Znalazły tu zastosowanie kompaktowe oraz energooszczędne rozwiązaniaRittal.
Decyzja władz prowincji Południowej Holandii o zdalnym sterowaniu mostami i śluzami miała zagwarantować sprawny przepływ statków rzecznych. Od tamtej pory z biegiem czasu budynki hydrotechniczne były sukcesywnie podłączane do sieci światłowodowej. Elektroniczne sterowanie i zdalny monitoring wszystkich podłączonych mostów oraz śluz zgodnie z ustandaryzowaną koncepcją sterowania, bezpieczeństwa i konserwacji, odbywa się obecnie w pięciu centrach kontrolnych. Jedno z centrów kontroli znajduje się w futurystycznie wyglądającym budynku Steekterpoort w pobliżu historycznego mostu Gouwsluis w Alphen aan den Rijn. Stąd steruje się aż 24 ruchomymi mostami w prowincji. Przemyślana koncepcja zapewnia najwyższą niezawodność i bezpieczeństwo aparatury sterującej oraz niezakłóconą płynność ruchu na szlakach wodnych.
Koncepcja prowincji Południowej Holandii zaplanowała zastosowanie wyłącznie standardowych komponentów – począwszy od kamer i czujników, przez szafy Rittal TS IT, aż po jednostki chłodnicze LCP, które zainstalowano w każdym z pięciu centrów kontrolnych. To znacznie ułatwia konserwację, ale i minimalizuje koszty usuwania awarii. Aby jak najszybciej zapobiec wszelkim usterkom, zawarto też umowę serwisową, która przewiduje, że firma Rittal odpowiada za odpowiednio wczesną wymianę wrażliwych na uszkodzenia komponentów.
Przy wyborze zainstalowanego w centrum kontrolnym systemu chłodzenia urządzeń ICT poza trwałością na pierwszym planie znalazła się również możliwość wielokrotnego wykorzystania chłodzenia. Dzięki współpracy z Rittal opracowano system chłodzenia, który jest bezpośrednio podłączony do systemu odzyskiwania ciepła.
– Kiedy Rittal wprowadził na rynek rackowe chłodzenie LCP szybko dostrzegliśmy zalety tego energooszczędnego chłodzenia na poziomie racków IT, ale chcieliśmy jeszcze więcej – poszukiwaliśmy możliwości zwiększenia trwałości tego systemu chłodzenia. Wspólnie z Rittal opracowaliśmy rozwiązanie połączone z instalacją termiczną. Ciepło wydzielane przez centrum danych wykorzystuje się do ogrzewania centrum obsługi, co w ciągu roku przynosi znaczne oszczędności energii – mówi Tino van As, kierownik projektu urzędu ds. zarządzania infrastrukturą prowincji Południowej Holandii.