Centrum Danych

IT simplified. Done

Autor: Rittal Polska | Aug 5, 2022 5:48:09 PM

Panująca od kilkunastu miesięcy sytuacja epidemiczna spowodowała unikatowe w skali świata przyspieszenie transformacji cyfrowej, co branża IT odczuła bardzo wyraźnie.

5 wielkich trendów IT

Chociaż surowe wyniki finansowe branży nie odnotowały jeszcze istotnego wzrostu względem ubiegłego roku, ta sytuacja niewątpliwie nadąży za rosnącą cyfryzacją przedsiębiorstw i instytucji. Taki trend ukazują również badania, np. przeprowadzonego przez Capgemini jesienią 2020 na terenie Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

Najwięcej, bo prawie połowa ankietowanych (48,4%) planuje wzrost budżetów IT w swoich firmach i organizacjach. Około 15% planuje natomiast zmniejszenie wydatków w tym sektorze, co jest odzwierciedleniem kryzysu i trudnej sytuacji niektórych branż, przez co siłą rzeczy muszą szukać oszczędności.

Jak zmieni się budżet IT na 2021 r. W porównaniu z budżetem 2020?

 

Popyt na kompetencje w zakresie doradztwa

Choć warunki na rynku nie są najbardziej sprzyjające, nie zmienia się jedno – popyt nadal rodzi podaż. Wyjaśnia to specjalista w zakresie centrów danych i kierownik Centrum Kompetencji na Litwie – Konstantin Bobyliov „Zauważalny jest znacznie wyższy popyt na kompetencje w zakresie doradztwa”. A żeby dobrze doradzić, trzeba dysponować możliwie największą ilością danych.

Dlatego pomimo okoliczności, w krajach bałtyckich i Europy Wschodniej uruchamiane są nowe projekty centrów danych. Takie inicjatywy są szczególnie sprawnie przeprowadzone dzięki skalowalnym systemom i urządzeniom, minimalizującym ryzyko błędów. Jest to zarazem rozwiązanie najrozsądniejsze ekonomicznie, co ma szczególne znaczenie w sytuacji, w której pandemia odciska piętno na wszystkich przedsiębiorstwach.

Pięć centrów kompetencji IT Rittal

 

Trend 1 – efektywność energetyczna pozostaje głównym tematem

Na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej, łączne zużycie energii przez centra danych wynosiło w roku 2018 roku (dane udostępnione przez Komisję Europejską pod koniec 2020) 76,8 terawatogodzin, co stanowi 2,7% całkowitego zużycia prądu.

Wzrost zużycia jest jednak mniejszy niż prognozowano jeszcze w roku 2010. Jako główny powód uznaje się postępy w dziedzinie efektywności energetycznej. To samo badanie przewiduje tym samym dalszy wzrost zapotrzebowania na energię o 21% do poziomu 92,6 tWh w roku 2025.


Dziesięć lat temu, udział chmurowych centrów danych w zużyciu energii wszystkich centrów danych UE wynosił 10%. Zgodnie z przywołanymi badaniami, w 2018 roku udział ten wynosił już 35%. Za 4 lata współczynnik ten ma dojść do 60%. Pokazuje to, gdzie należy upatrywać największego potencjału wzrostu w centrach danych.

Istotną zwyżkę zanotują również miejscowe centra danych typu Edge. Do 2025 roku takie rozwiązania mają stanowić około 12% zużycia energii centrów danych UE.

W ostatnich latach znacznie poprawił się współczynnik efektywności zużycia danych (PUE – Power Usage Effectiveness) centrów danych. Technologia jest już tak zaawansowana, że kolejne udoskonalenia nie przynoszą już istotnych wzrostów efektywności.


Jednym z najbardziej przyszłościowych obszarów pod względem udoskonaleń efektywności jest sektor Cloud Computing, gdzie powstaje oprogramowanie świadome pod kątem energetycznym. Szczególnie warte optymalizacji są tu ogromnie obciążające i energochłonne technologie Block Chain i SI.


W „The EU Code of Conduct on Data Centre Energy Efficiency” czytamy, że „głód energetyczny” centrów danych będzie w przyszłości skuteczniej kontrolowany.

W jaki sposób? Oto najpowszechniejsze rozwiązania:

  • Bardziej efektywny system chłodzenia
  • Powtórne wykorzystanie ciepła np. w ciepłownictwie
  • Wirtualizacja oprogramowania – optymalne wykorzystanie zasobów serwerów
  • Współdziałanie wszystkich komponentów w sposób bardziej efektywny energetycznie
  • Wykorzystanie energii odnawialnych do zasilania centrów danych
  • Budowa centrów danych w regionach o zimnym klimacie

 

Jak mówi Michael Nicolai, kierownik sprzedaży IT na obszarze Niemiec – „W wielu centrach danych na chłodzenie ciągle jeszcze przypada do 40 procent całego zużycia energii. Dlatego efektywne energetycznie koncepcje chłodzenia są decydujące dla oszczędnej i przyjaznej dla środowiska eksploatacji centrum danych”.

 

Środkiem ciężkości trudności chłodzenia jest odprowadzenie wytwarzanego ciepła, stąd aktualne pozostaje zagadnienie pośredniego chłodzenia swobodnego, tym bardziej w połączeniu z chłodzeniem ewaporacyjnym lub adiabatycznym (chłodzenie przez odparowanie wody).

Dominującą technologią pozostaje jednak chłodzenie powietrzem, a w centrach danych o znacznych gęstościach mocy, jak Hyperscale czy Colocation znajdzie zastosowanie chłodzenie cieczą jak Chip Cooling.

 

Skalowalna technika chłodzenia

„Operatorzy centrów danych faworyzują przy tym modułowe rozwiązania, za pomocą których będą mogli w przyszłości planować i realizować efektywną energetycznie infrastrukturę IT szybko i elastycznie, czyli skalowalnie – ściśle według potrzeb” mówi Michael Nicolai.

Takie kryteria spełnia RiMatrix Next Generation, czyli nowa, otwarta platforma infrastruktury IT Rittal. Pozwala ona na elastyczny wybór systemu chłodzenia – powietrznych, wodnych oraz za pomocą czynnika chłodniczego, także w łączeniu hybrydowym. Modułowość platformy to również systemy klimatyzacji precyzyjnej z funkcją free cooling oraz systemem adiabatycznym firmy Stulz.

 

Lefdal Mine: zielone centrum danych


Czym jest Lefdal Mine Data Center? Jest to centrum danych położonych w nieczynnej kopalni w Norwegii. Bliskość fiordu pozwala na efektywne chłodzenie IT, a energie odnawialne i chłodzenie wodą morską, zapewniają najwyższe wartości efektywności energetycznej. Wszystko to, ma ogromny wpływ na redukcję kosztów prądu, które są znacznie niższe niż w centrach danych zlokalizowanych w innych krajach europejskich.

„Lefdal Mine Data Center to centrum danych typu Core do specjalnych zastosowań, jak High Performance Computing oraz przechowywanie danych. Idealnie nadaje się również do zastosowań Hyperlaps i Colocation. W najbliższych latach zakładamy 100 megawatów zainstalowanej mocy” mówi Chief Sales Officer Lefdal Mine Data Center – Andreas Herden.

„Lefdal Mine Data Center w Norwegii”

 

Nowe kompetencje w zakresie chłodzenia: dla wszystkich scenariuszy chłodzenia

Partnerstwo firm Rittal i Stulz w skali światowej ma na celu wspólną pracę w zakresie infrastruktury centrów danych. Dla klientów oznacza to rozbudowanie oferty precyzyjnego chłodzenia klasy premium.

Będą oni mogli skorzystać z szerokiej oferty systemów firmy Stulz –

  • Agregatów chłodniczych
  • Instalacji free cooling
  • Chłodziarek bocznych
  • Chillerów indor

To wszystko dopełni ofertę infrastruktury Rittal, w której skład wchodzą:

„Dość miejsca przy chłodzeniu centrów danych? Rittal LCP (Liquid Cooling Package) z zewnętrznymi chillerami osiąga najwyższą wydajność w minimalnej przestrzeni. Zaleta: dodatkowe miejsce na aktywne komponenty”

Oferta serwisu i optymalizacji Rittal gwarantują wsparcie dla inwestorów i klientów w całym cyklu życia IT. Efekt to systemy centrów danych gwarantujących stabilność przyszłości i inwestycji.

O kolejnych wielkich trendach IT przeczytacie w następnych artykułach na naszym blogu.