Panująca od kilkunastu miesięcy sytuacja epidemiczna spowodowała unikatowe w skali świata przyspieszenie transformacji cyfrowej, co branża IT odczuła bardzo wyraźnie.
Chociaż surowe wyniki finansowe branży nie odnotowały jeszcze istotnego wzrostu względem ubiegłego roku, ta sytuacja niewątpliwie nadąży za rosnącą cyfryzacją przedsiębiorstw i instytucji. Taki trend ukazują również badania, np. przeprowadzonego przez Capgemini jesienią 2020 na terenie Niemiec, Austrii i Szwajcarii.
Najwięcej, bo prawie połowa ankietowanych (48,4%) planuje wzrost budżetów IT w swoich firmach i organizacjach. Około 15% planuje natomiast zmniejszenie wydatków w tym sektorze, co jest odzwierciedleniem kryzysu i trudnej sytuacji niektórych branż, przez co siłą rzeczy muszą szukać oszczędności.
Jak zmieni się budżet IT na 2021 r. W porównaniu z budżetem 2020?
Choć warunki na rynku nie są najbardziej sprzyjające, nie zmienia się jedno – popyt nadal rodzi podaż. Wyjaśnia to specjalista w zakresie centrów danych i kierownik Centrum Kompetencji na Litwie – Konstantin Bobyliov „Zauważalny jest znacznie wyższy popyt na kompetencje w zakresie doradztwa”. A żeby dobrze doradzić, trzeba dysponować możliwie największą ilością danych.
Dlatego pomimo okoliczności, w krajach bałtyckich i Europy Wschodniej uruchamiane są nowe projekty centrów danych. Takie inicjatywy są szczególnie sprawnie przeprowadzone dzięki skalowalnym systemom i urządzeniom, minimalizującym ryzyko błędów. Jest to zarazem rozwiązanie najrozsądniejsze ekonomicznie, co ma szczególne znaczenie w sytuacji, w której pandemia odciska piętno na wszystkich przedsiębiorstwach.
Pięć centrów kompetencji IT Rittal
Na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej, łączne zużycie energii przez centra danych wynosiło w roku 2018 roku (dane udostępnione przez Komisję Europejską pod koniec 2020) 76,8 terawatogodzin, co stanowi 2,7% całkowitego zużycia prądu.
Wzrost zużycia jest jednak mniejszy niż prognozowano jeszcze w roku 2010. Jako główny powód uznaje się postępy w dziedzinie efektywności energetycznej. To samo badanie przewiduje tym samym dalszy wzrost zapotrzebowania na energię o 21% do poziomu 92,6 tWh w roku 2025.
Dziesięć lat temu, udział chmurowych centrów danych w zużyciu energii wszystkich centrów danych UE wynosił 10%. Zgodnie z przywołanymi badaniami, w 2018 roku udział ten wynosił już 35%. Za 4 lata współczynnik ten ma dojść do 60%. Pokazuje to, gdzie należy upatrywać największego potencjału wzrostu w centrach danych.
Istotną zwyżkę zanotują również miejscowe centra danych typu Edge. Do 2025 roku takie rozwiązania mają stanowić około 12% zużycia energii centrów danych UE.
W ostatnich latach znacznie poprawił się współczynnik efektywności zużycia danych (PUE – Power Usage Effectiveness) centrów danych. Technologia jest już tak zaawansowana, że kolejne udoskonalenia nie przynoszą już istotnych wzrostów efektywności.
Jednym z najbardziej przyszłościowych obszarów pod względem udoskonaleń efektywności jest sektor Cloud Computing, gdzie powstaje oprogramowanie świadome pod kątem energetycznym. Szczególnie warte optymalizacji są tu ogromnie obciążające i energochłonne technologie Block Chain i SI.
W „The EU Code of Conduct on Data Centre Energy Efficiency” czytamy, że „głód energetyczny” centrów danych będzie w przyszłości skuteczniej kontrolowany.
W jaki sposób? Oto najpowszechniejsze rozwiązania:
Jak mówi Michael Nicolai, kierownik sprzedaży IT na obszarze Niemiec – „W wielu centrach danych na chłodzenie ciągle jeszcze przypada do 40 procent całego zużycia energii. Dlatego efektywne energetycznie koncepcje chłodzenia są decydujące dla oszczędnej i przyjaznej dla środowiska eksploatacji centrum danych”.
Środkiem ciężkości trudności chłodzenia jest odprowadzenie wytwarzanego ciepła, stąd aktualne pozostaje zagadnienie pośredniego chłodzenia swobodnego, tym bardziej w połączeniu z chłodzeniem ewaporacyjnym lub adiabatycznym (chłodzenie przez odparowanie wody).
Dominującą technologią pozostaje jednak chłodzenie powietrzem, a w centrach danych o znacznych gęstościach mocy, jak Hyperscale czy Colocation znajdzie zastosowanie chłodzenie cieczą jak Chip Cooling.
„Operatorzy centrów danych faworyzują przy tym modułowe rozwiązania, za pomocą których będą mogli w przyszłości planować i realizować efektywną energetycznie infrastrukturę IT szybko i elastycznie, czyli skalowalnie – ściśle według potrzeb” mówi Michael Nicolai.
Takie kryteria spełnia RiMatrix Next Generation, czyli nowa, otwarta platforma infrastruktury IT Rittal. Pozwala ona na elastyczny wybór systemu chłodzenia – powietrznych, wodnych oraz za pomocą czynnika chłodniczego, także w łączeniu hybrydowym. Modułowość platformy to również systemy klimatyzacji precyzyjnej z funkcją free cooling oraz systemem adiabatycznym firmy Stulz.
Czym jest Lefdal Mine Data Center? Jest to centrum danych położonych w nieczynnej kopalni w Norwegii. Bliskość fiordu pozwala na efektywne chłodzenie IT, a energie odnawialne i chłodzenie wodą morską, zapewniają najwyższe wartości efektywności energetycznej. Wszystko to, ma ogromny wpływ na redukcję kosztów prądu, które są znacznie niższe niż w centrach danych zlokalizowanych w innych krajach europejskich.
„Lefdal Mine Data Center to centrum danych typu Core do specjalnych zastosowań, jak High Performance Computing oraz przechowywanie danych. Idealnie nadaje się również do zastosowań Hyperlaps i Colocation. W najbliższych latach zakładamy 100 megawatów zainstalowanej mocy” mówi Chief Sales Officer Lefdal Mine Data Center – Andreas Herden.
Partnerstwo firm Rittal i Stulz w skali światowej ma na celu wspólną pracę w zakresie infrastruktury centrów danych. Dla klientów oznacza to rozbudowanie oferty precyzyjnego chłodzenia klasy premium.
Będą oni mogli skorzystać z szerokiej oferty systemów firmy Stulz –
To wszystko dopełni ofertę infrastruktury Rittal, w której skład wchodzą:
„Dość miejsca przy chłodzeniu centrów danych? Rittal LCP (Liquid Cooling Package) z zewnętrznymi chillerami osiąga najwyższą wydajność w minimalnej przestrzeni. Zaleta: dodatkowe miejsce na aktywne komponenty”
Oferta serwisu i optymalizacji Rittal gwarantują wsparcie dla inwestorów i klientów w całym cyklu życia IT. Efekt to systemy centrów danych gwarantujących stabilność przyszłości i inwestycji.
O kolejnych wielkich trendach IT przeczytacie w następnych artykułach na naszym blogu.