Przetwarzanie brzegowe (Edge computing) to sposób na optymalizację systemów obliczeniowych, polegający na przetwarzaniu danych przez urządzenia znajdujące się na „brzegu” sieci, w pobliżu źródła danych. Aby możliwa była praca urządzeń oraz analiza danych, dane muszą być cały czas dostępne i szybko przetwarzane. Dane te są generowane przez użytkowników końcowych i aplikacje np: czujniki, sterowniki, urządzenia i roboty ─ wszystkie komunikują się z centralnymi systemami sterowania, produkcją i ze sobą nawzajem. Wraz z nadejściem ery IIoT oraz Przemysłu 4.0 organizacje na całym świecie stanęły przez nowymi wyzwaniami związanymi z przetwarzaniem danych i sieciami. Generowane są olbrzymie ilości danych, które muszą być dostępne w czasie rzeczywistym i szybko przetwarzane.
Przetwarzanie brzegowe na tym hiperlokalnym poziomie to względnie nowa odpowiedź na to wyzwanie – możliwe jak najbardziej zbliżająca do siebie miejsca, w których dane są generowane i przetwarzane, znacząco obniżając opóźnienia i umożliwiając analizę w czasie rzeczywistym. Za zmniejszonymi opóźnieniami idzie kolejna korzyść: ograniczenie problemów z przepustowością dzięki zmniejszeniu obciążenia sieci. Lokalne przechowywanie danych operacyjnych w urządzeniach brzegowych Edge daje przedsiębiorstwom możliwość wykorzystania przestrzeni magazynowej w chmurze do przechowywania danych niewymagających pilnego przetworzenia.
Systemy brzegowe często są zlokalizowane w niekontrolowanych środowiskach, gdzie temperatura i przepływ powietrza mogą zmieniać się z minuty na minutę. Sprawia to, że właśnie szafa jest w dużej mierze odpowiedzialna za zabezpieczenie danych przed pyłem, zanieczyszczeniami i wilgocią oraz za klimatyzację w celu zapewniania optymalnej temperatury a tym samym bezawaryjnej pracy. Bez niezawodnej szafy zagrożone są nie tylko dane, ale również całe sieci.
Szafy IT do systemów brzegowych – 5 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę
Co jest ważne, aby uznać szafę IT za „najlepszą” do systemu brzegowego Edge?
Oto niektóre z rzeczy, na które należy zwrócić uwagę:
- Funkcje i akcesoria odpowiadające na wyzwania pojawiające się przed infrastrukturą brzegową: Szukaj szaf wyposażonych w rozwiązania do odprowadzania ciepła, takich jak zarządzanie przepływem powietrza w szafach Rack i przystosowane do zmiennych obciążeń sprzętu IT oraz warunków środowiskowych. Szukaj produktów mających odpowiedni stopień ochrony IP, aby zapewnić niezawodną ochronę w surowych warunkach środowiskowych.
- Skalowane rozwiązania: Szafy modułowe są gotowe na wyzwania przyszłości dzięki zaprojektowaniu elementów, w szczególności akcesoriów, umożliwiającą ich szybką i prostą przebudowę jak i dalszą rozbudowę wraz ze wzrostem potrzeb i rozrastającą się konfiguracji sprzętu.
- Chłodzenie w obiegu zamkniętym: Chłodzenie w obiegu zamkniętym jest w stanie poradzić sobie z dużymi obciążeniami termicznymi i wyzwaniami związanymi z gęstością mocy bez konieczności stosowania dodatkowej separacji lub uzależnienia od warunków klimatycznych.
- Prosty interfejs sieciowy: Ważne jest, aby systemy chłodzenia szaf były podłączone za pomocą urządzeń IoT, co umożliwia aktywny monitoring za pośrednictwem scentralizowanego systemu zarządzania.
- Elastyczność: Wybierz szafy, których podzespoły są dostępne w różnych klasach mocy wyjściowej i które można połączyć w ramach gotowego do użytku rozwiązania, gdy będziesz potrzebować szybkiego uruchomienia systemu brzegowego.
Dzięki wdrożeniu tysięcy instalacji w wielu spośród najsurowszych, niekontrolowanych środowisk na świecie, w firmie Rittal rozumiemy, jak zoptymalizować i uprościć wdrożenie Twojego systemu.
Nasz asortyment modułowych rozwiązań w zakresie szaf i chłodzenia jak i zasilania – Rimatrix NG, jest w stanie sprostać wymaganiom w zakresie zastosowań o niskiej, średniej i wysokiej gęstości upakowania.
Dowiedz się więcej o nowoczesnej modułowej infrastrukturze IT – Rimatrix NG
Więcej informacji o Edge Data Center znajdziesz w naszym ebooku
Skomentuj