Transformacje cyfrowe w ciągu ostatniej dekady spowodowały eksplozję danych generowanych przez nowe aplikacje w wielu sektorach. Przemysł 4.0, zautomatyzowane transakcje finansowe, systemy 5G, sztuczna inteligencja, mobilne przesyłanie strumieniowe i pojazdy autonomiczne generują ogromne ilości danych, które muszą być gromadzone, analizowane, przechowywane i udostępniane w czasie rzeczywistym.
Przetwarzanie brzegowe sprawia, że technologia wymagana do tego wszystkiego jest jak najbliżej urządzeń, zmniejszając opóźnienia, zmieniając obciążenie przepustowości, poprawiając bezpieczeństwo i zapewniając maksymalną dostępność. Jednym ze sposobów wdrożenia architektury Edge jest zastosowanie mikrocentrum danych.
Mikrocentrum danych to mniejsza, modułowa, samodzielna wersja tradycyjnego centrum danych, obsługująca te same komponenty, które oferuje centrum danych przedsiębiorstwa: chłodzenie, zasilanie, sieć, łączność, zdalne monitorowanie/zarządzanie i sprzęt, a wszystko to na niewielkiej przestrzeni. Te cechy i możliwości sprawiają, że mikrocentra danych są idealne do wdrożeń Edge.
Micro Data Center staje się centrum danych typu „Spine”, czyli centrum danych, działającym jak kręgosłup zapewniający łączność wielu autonomicznych instalacji brzegowych z lokalizacją rdzeniowych centrów przetwarzania danych. Edge/Spine MDC staje się centralnym węzłem sieci kratowej, gromadzącym dane, czy to z hali produkcyjnej, centrum dystrybucyjnego, obsługującego systemy transportowe, czy z dowolnego innego miejsca przetwarzania danych. Po dotarciu do Spine informacje można skierować z powrotem do centrów danych przedsiębiorstwa w celu analizy, archiwizacji lub ponownie wysłać z powrotem do tych samych systemów Edge w celu uzyskania natychmiastowej odpowiedzi.
Niektóre z korzyści, jakie użytkownicy osiągają dzięki wdrożeniu mikrocentrów danych Edge, to m.in:
Ponadto możliwości zdalnego zarządzania i funkcje bezpieczeństwa ułatwiają organizacjom wdrażanie wielu mikrocentrów danych, co jest dużą zaletą zwłaszcza dla osób z ograniczonymi zasobami personelu IT.
Poniżej przedstawiono niektóre ze sposobów, w jakie branże wykorzystują samodzielne mikrocentra danych, aby wprowadzić przetwarzanie brzegowe do swoich organizacji.
Do potrzeb dzisiejszych organizacji z branży opieki zdrowotnej należą: przetwarzanie, analiza, przechowywanie, dostępność i współdzielenie ogromnych ilości danych pacjentów. Dane pomagają usługodawcom komunikować się z dostawcami, żeby zapewnić efektywne zapasy w niskich cenach, poprawić łańcuch dostaw oraz obniżyć swoje koszty i poprawić jakość świadczonej opieki. Brzegowe centrum danych umożliwiają przetwarzanie oraz współdzielenie pewnych informacji z niewielką latencją i dużym bezpieczeństwem.
Przemysł 4.0, uczenie maszynowe oraz IoT doprowadziły do znacznych postępów w świecie produkcji, włącznie z konserwacją predykcyjną i inteligentnymi fabrykami z całkowicie połączonymi systemami. Czujniki w maszynach oraz ich komponentach są połączone w sieć i mogą przetwarzać dane, a także komunikować się ze sobą w czasie rzeczywistym. Umożliwia to optymalizację procesów przez analizę danych i wykorzystanie uzyskanych przez to spostrzeżeń. Brzegowe mikrocentrum przetwarzania danych dostarcza informacje w czasie rzeczywistym, żeby pomóc poprawić jakość produktów, funkcjonowanie łańcucha dostaw i dostępność artykułów.
Przetwarzanie brzegowe usprawnia sprzedaż detaliczną na miejscu, optymalizując dostępność produktów, usprawniając logistykę i przewidując preferencje klientów. Stała dostępność i bezpieczeństwo tych danych dzięki Edge computing umożliwia sterowanie zachowaniami klientów. Ponieważ systemy te współdziałają ze wszystkimi swoimi oddziałami, rozwiązania muszą oferować te same możliwości we wszystkich placówkach. Można to osiągnąć, dzięki łatwej standaryzacji samodzielnych mikrocentrów.
Mikrocentra przetwarzania danych realizują również podobne potrzeby urządzeń mobilnych, organizacji rządowych, firm telekomunikacyjnych i innych, jeśli chodzi o prędkość, dostępność, bezpieczeństwo, skalowalność/elastyczność oraz standaryzację. W każdym przypadku mikrocentra przetwarzania danych typu Spine umożliwiają bezpieczne i precyzyjne zapisywanie, przetwarzanie oraz udostępnianie danych, wszędzie tam, gdzie jest to konieczne w czasie rzeczywistym. W rzeczywistości, niektóre branże postrzegają je jako potencjalnie najszybciej rozwijający się segment Edge computing – i miejsce, w którym dokona się cyfrowa transformacja.
Więcej informacji znajdziesz w naszym katalogu Edge Data Center oraz ebooku