Centrum Danych

Korzyści z modułowych szaf IT

Autor: Rittal Polska | Aug 5, 2022 12:08:34 PM

Dlaczego modułowe szafy IT są najlepszym wyborem do centrów danych?

Spośród wszystkich decyzji, które kierownicy zakładu muszą podjąć w zakresie szaf IT do centrów danych, a zarazem jedną z najprostszych jest ta dotycząca wyboru szaf modułowych. Dzięki swojej elastyczności, skalowalności i łatwości użytkowania takie szafy zapewniają rzeczywistą i długoterminową wartość. W tym wpisie przyjrzymy się cechom szaf modułowych, które czynią je idealnym rozwiązaniem do dowolnego obszaru lub rozwiązania IT.

Korzyści z modułowych szaf IT

Zasadniczo sposób konstrukcji szafy modułowej decyduje o jej możliwościach. Szafa modułowa wykorzystuje wewnętrzną ramę oraz zewnętrzną powłokę (ściany, drzwi i dach), zainstalowaną na elementach ramy. Powłoka ta sprawia, że szafa modułowa jest wytrzymała oraz stanowi elastyczną opcję do stosowania zarówno w centrach danych, jak i w systemach infrastruktury brzegowej Edge.

 

Wytrzymałość

  • Masa sprzętu zainstalowanego w szafach modułowych jest rozłożona na ramę, a nie na szafę, co sprawia, że jej elementy nie są poddawane obciążeniom. Oznacza to, że pełna szafa (rama oraz elementy) ma mniejszą masę, dzięki czemu szafę można łatwo przenosić i pozycjonować. Potencjalnie obniża to koszty dostawy i instalacji. Szafy modułowe mogą być zabudowywane do 1500 kg zainstalowanych urządzeń, zajmując tyle samo miejsca. Stanowi to rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić pieniądze i przestrzeń.
  • Ramy szaf modułowych są wystarczająco wytrzymałe, aby umożliwić zastosowanie prostych zawiasów wtykowych. Zawiasy tego typu umożliwiają niezwykle łatwy (i szybki) demontaż lub wymianę drzwi – dlatego zadanie to może wykonać jedna osoba.
  • Dzięki wytrzymałości ramy centra danych mogą korzystać z licznych opcji konfiguracji. W rezultacie można połączyć ze sobą wiele szaf ─ w dowolnej konfiguracji.

 

Elastyczność

  • Szafy modułowe są wytrzymałe dzięki systemowi ram, które zapewniają również optymalną elastyczność konfiguracji. Każda rama jest wyposażona w fabrycznie wywiercone otwory zostawione w standardowych odległościach, co umożliwia szybkie dodanie akcesoriów do wnętrza bez konieczności wiercenia lub spawania.
  • Szafa modułowa jest wykonana z elementów, których rozmieszczenie można zmienić bez potrzeby wykonywania nacięć / spawania. Szafy te mogą być szybko przekonfigurowane przez zespół obsługi, można w nich również zamontować dodatkowe urządzenia, nawet jeśli ich rozmiary nie pasują do wyposażenia już znajdującego się wewnątrz. Ma to wpływ na oszczędność przestrzeni.
  • Szafę modułową można podzielić na przedziały, umożliwiając instalację sprzętu IT w tej samej szafie, w której znajduje się sprzęt zasilający. Pozwala to zaoszczędzić powierzchnię w centrum danych i umożliwia zasilanie sprzętu z różnych źródeł.
  • Szafy modułowe umożliwiają izolację termiczną – zastosowanie różnych metod chłodzenia w jednej szafie, aby móc umieścić sprzęt różnych typów. Funkcja ta pomaga ograniczyć koszty i zminimalizować ogólną zajmowaną powierzchnię. Przykładowo sprzęt z jednego przedziału, wymagający szczelnego odizolowania od zewnętrznego powietrza, można chłodzić za pomocą specjalnie do tego przeznaczonego systemu usuwania ciepła, podczas gdy pozostałe urządzenia mogą wykorzystywać inny system chłodzenia.

 

Wnioski

Połączenie tych czynników sprawia, że szafy modułowe to mądry wybór do zastosowań IT. Począwszy od centrów danych aż po infrastrukturę brzegową Edge. Trwała, dobrze zaprojektowana szafa modułowa oferuje mądre wykorzystanie przestrzeni.

Firma Rittal ofertuje całą gamę systemów szaf IT, w tym szeroką ofertę modułowych szaf sieciowych i serwerowych VX IT czy modułowe szafy kablowe TX Cable net.

A jeśli chcesz porozmawiać o konkretnych potrzebach, zawsze z chęcią udzielimy wszelkich informacji!