Centrum Danych

Nowy standard 5G wkracza do działu produkcji

Autor: Rittal Polska | Jul 28, 2022 12:42:22 PM

Firma Rittal jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw przemysłowych otrzymała prawo do korzystania z częstotliwości 5G. Jeszcze w tym roku w nowym zakładzie w Haiger zainstalowana ma zostać prywatna sieć komórkowa 5G. Opracowano już pierwsze pilotażowe projekty związane z nadzorem i analizą produkcji.

Zainstalowanie i uruchomienie w dziale produkcji zakładu Haiger sieci komórkowej 5G dla firmy Rittal stało się priorytetem. Nowa technologia ma znacznie przyspieszyć i uprościć przepływ danych oraz być pomocna przy wdrażaniu analiz, które pozwolą przewidzieć i wskazać konieczność wykonania ewentualnych napraw i konserwacji urządzeń produkcyjnych.

– Dzięki bardziej wydajnej technologii telefonii komórkowej 5G możemy jeszcze lepiej wykorzystać potencjał i zalety cyfryzacji naszych procesów produkcyjnych. W ten sposób chcemy osiągnąć jeszcze wyższy poziom elastyczności i wydajności naszej produkcji – mówi Carsten Röttchen, dyrektor techniczny Rittal.

Nowe standardy telefonii komórkowej 5G umożliwiają przetwarzanie danych z prędkością 10 gigabitów na sekundę. To sto razy szybciej niż przy użyciu obecnego standardu LTE. Dlatego 5G uważana jest za technologię przyszłości, która pozwoli w pełni wykorzystać potencjał Przemysłu 4.0.

– Liczymy na to, że duża przepustowość, krótkie okresy latencji, możliwość przetwarzania danych w czasie rzeczywistym, lepsza dostępność i wysoka niezawodność, przyczynią się do dalszej optymalizacji procesów produkcyjnych w naszym zakładzie. Już po pierwszych testach będziemy mogli zintegrować technologię 5G z krytycznymi dla produkcji zadaniami – wyjaśnia Carsten Röttchen.

 

 

Eksploatacja chmurowego centrum danych typu Edge

W przyszłości dane generowane przez czujniki, maszyny roboty będzie można analizować i przetwarzać znacznie szybciej dzięki sztucznej inteligencji (SI) w centrum danych typu Edge lub w chmurowym centrum danych.

Infrastruktura IT zainstalowana w zakładzie w Haiger spełnia w pełni te wymagania wykorzystując ONCITE – wysoko dostępne, chmurowe centrum danych typu Edge, które bazuje na sztucznej inteligencji i służy do szybkiego przetwarzania danych w czasie rzeczywistym oraz do analizy danych przemysłowych. To wyjątkowe w swojej kategorii rozwiązanie zostało niedawno wyróżnione nagrodą „Innovation Champions Award“ i jest już dostępne na rynku.

 Pomyślnie ukończone testy w Haiger pozwolą nam poszerzyć ofertę o technologię 5G jako komponentu produktu ONCITE – mówi dr Ritz, prezes German Edge Cloud, przedsiębiorstwa należącego do Friedhelm Loh Group.

– Z niecierpliwością czekamy na sygnał do startu. Jeśli producenci technologii 5G udostępnią odpowiednie urządzenia, będziemy mogli przejść do następnych etapów. Spodziewamy się, że instalacja technologii potrzebnej do przeprowadzenia pierwszych testów zostanie ukończona do końca 2020 roku – wyjaśnia Andreas Huck, kierownik ds. kontrolingu, finansów, HR i IT w Rittal.

 

Wysoce zautomatyzowana produkcja w Haiger

W nowym zakładzie Rittal w Haiger na ponad 24 tysiącach metrów kwadratowych produkuje się około 9 tys. kompaktowych obudów sterowniczych AX i obudów małogabarytowych KX dziennie (za pomocą 100 nowych i ultranowoczesnych maszyn). W tym celu zakład przetwarza około 35 tysięcy ton stali rocznie.

Już dziś nadrzędne systemy kierowania łączą maszyny i procesy produkcyjne w zgodną ze standardami Przemysłu 4.0 sieć komunikacyjną. W zakładzie używanych jest 20 autonomicznych systemów transportowych. Pakowanie, oznakowywanie i dalszy transport do dystrybucji również odbywają się automatycznie. Dzięki wykorzystaniu bazujących na wiedzy, „samouczących się” systemów, w przyszłości możliwe będzie także skrócenie okresu przestojów, planowanie profilaktycznych konserwacji i zredukowanie usterek, które mogą pojawić się podczas procesu produkcji.