Centrum Danych

Platforma szaf Rack w nowoczesnej infrastrukturze IT

Autor: Rittal Polska | Aug 5, 2022 12:36:21 PM

Wraz ze znacznym wzrostem ilości danych przetwarzanych przez obiekty Data Center wzrasta także zapotrzebowanie na moc obliczeniową. W wielu przypadkach (szczególnie w przemyśle) infrastruktura IT niezbędna do prawidłowego funkcjonowania firmy powinna znajdować się jak najbliżej linii produkcyjnych, aby procesy przebiegały z odpowiednią efektywnością. W praktyce bardzo często mamy jednak do czynienia z sytuacją, gdy centrum danych faktycznie znajduje się bezpośrednio w zakładzie produkcyjnym, ale jest zaprojektowane w taki sposób, że jego dalsza rozbudowa o konieczne komponenty traci sens ekonomiczny.

W kontekście tego faktu kluczowe znaczenie ma zatem możliwość dostosowania istniejącego centrum danych do szybkich zmian oraz nowych trendów, z jakimi mamy nieustannie do czynienia w cyfrowej rzeczywistości. Konieczne jest także uwzględnienie wymogów, jakie mogą pojawić się w przyszłości, a których dziś nie da się precyzyjnie przewidzieć. W każdym z tych przypadków podstawą dla stworzenia odpowiedniej infrastruktury IT są właściwie dobrane szafy Rack.

 

Szafy Rack – jaką pełnią rolę w fizycznej infrastrukturze centrum danych?

Nowoczesne struktury IT, w tym centra danych, projektuje się w taki sposób, by były możliwie najprostsze, a jednocześnie pozwalały na szybką i relatywnie niedrogą rozbudowę, kiedy zaistnieje taka potrzeba. Dobór szaf Rack jest o tyle istotny, że zazwyczaj są to te komponenty całej struktury IT, które wymienia się najrzadziej, muszą więc zapewniać wystarczającą pojemność, minimalne zużycie energii, zajmować niewiele miejsca i gwarantować efektywne chłodzenie. Wszystkie te wymogi spełniają innowacyjne szafy Rack marki Rittal.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając szafy rack?

Jednym z poważniejszych wyzwań dla projektantów i managerów IT jest konieczność zapewnienia dostępności centrów danych w różnych (czasem diametralnie) klasach mocy, aby sprostać różnorodnym wymaganiom organizacji. Z tego względu należy wybierać takie rozwiązania, które pozwolą zaspokoić bieżące wymagania inwestora, a jednocześnie zapewnią możliwość rozbudowy i dostosowania do przyszłych potrzeb. Niezwykle ważne jest także uwzględnienie postępującej cyfryzacji w kolejnych dziedzinach oraz prędkości zmian zachodzących w środowisku IT. Jakie jeszcze kryteria są istotne w kontekście wyboru platformy szaf IT?

 

Standaryzacja i prostota konfiguracji

Standaryzacja znacznie ułatwia i przyspiesza oddanie do użytku dowolnej infrastruktury IT, pozwala także z łatwością przewidzieć wymagania przestrzenne, jakie należy spełnić, by wdrożyć konkretne rozwiązanie. Szafy systemowe VX IT marki Rittal to rozwiązanie, które jeszcze bardziej ułatwia pracę projektantom, ponieważ całą konfigurację i wybór poszczególnych komponentów można przeprowadzić online, w dedykowanym konfiguratorze, który jest prosty i intuicyjny w obsłudze. Co szczególnie ważne, każdy indywidualny wariant szafy VX IT stworzony w konfiguratorze jest zweryfikowany i posiada międzynarodowe certyfikaty, dzięki czemu nie ma konieczności dodatkowej certyfikacji.

 

Kompatybilność

Niezwykle ważnym parametrem jest wzajemna kompatybilność poszczególnych komponentów danej infrastruktury IT. W przypadku szaf Rittal VX IT ustandaryzowane zostały mocowania ścian bocznych i drzwi, a także system i metoda mocowania komponentów przy jednoczesnym zachowaniu pełnej kompatybilności wstecznej ze starszymi rozwiązaniami Rittal (jak np. szafy TS IT). Dzięki temu modernizacja centrum danych opartych na komponentach marki Rittal do współczesnych standardów nie stanowi problemu.

 

Czas i łatwość montażu

Szafy VX IT marki Rittal zostały zaprojektowane z myślą o jak największym usprawnieniu budowy centrów danych czy infrastruktur IT w halach fabrycznych – każda szafa posiada elastyczną płaszczyznę montażową 19”, dzielone ściany boczne z szybkimi zamknięciami, a także zoptymalizowane wyprowadzenie kabli z listwami szczotkowymi. Zastosowanie technologii Snap-In pozwala montować szafy IT w większości bez konieczności użycia narzędzi, natomiast zatrzaskowe wsporniki i uchwyty ułatwiają montaż ścian bocznych i płyt dachowych. Przekłada się to na znaczne skrócenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie prac montażowych lub serwisowych.

 

Dodatkowe akcesoria

Szafy Rack VX IT mogą być w razie potrzeby rozbudowane o szereg akcesoriów, zależnie od potrzeb inwestora. Wśród dostępnych elementów są np. różnorodne warianty ścian, podłóg, dachów czy drzwi do poszczególnych szaf, organizery kabli, dedykowane systemy chłodzenia, komponenty związane z bezpieczeństwem (monitoring, wczesne wykrywanie i gaszenie pożarów), a także rozwiązania z zakresu zasilania oraz zarządzania zasobami w poszczególnych szafach IT.

 

 

Rozwiązania marki Rittal

Bazując na wieloletnim doświadczeniu w branży marka Rittal stworzyła platformę szaf Rack, która cechuje się maksymalnym ukierunkowaniem na potrzeby, wymagania i oczekiwania, jakim musi sprostać nowoczesne centrum danych. Dzięki modularnej strukturze i standaryzacji możliwe jest nie tylko stworzenie efektywnego kosztowo, przyjaznego dla środowiska i wydajnego centrum danych, ale również jego łatwa rozbudowa i skalowanie w dowolnym aspekcie, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Nie byłoby to możliwe bez zastosowania innowacyjnych technologii i rozwiązań opracowanych przez inżynierów Rittal – poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.

 

Inteligentne zasilanie w przestrzeni zero-u marki Rittal

Komponenty PDU pełnią niezwykle ważną funkcję, ponieważ mają za zadanie dostarczać wszystkim urządzeniom w danej szafie IT zasilanie w sposób nieprzerwany i możliwie niezakłócający przepływu powietrza wewnątrz szafy.

Systemy szaf VX IT zostały zaprojektowane tak, że okablowanie nie blokuje żadnych jednostek wysokości ani cyrkulacji powietrza, a jednocześnie ewentualne prace serwisowe lub konserwacyjne można wykonać bez problemu nawet w całkowicie zabudowanych szafach. Co równie ważne, inteligentne rozwiązania PDU są w stanie precyzyjnie określić zużycie energii przez każdą szafę, co ułatwia optymalizację kosztów.

Bezawaryjność zasilania centrum danych jest zapewniana przez praktyczne zastosowanie koncepcji „Continuous Power & Cooling”, pozwalającej doprowadzić zasilany obiekt do w pełni bezpiecznego stanu przy jednoczesnym zapewnieniu zasilania innych kluczowych elementów, jak np. systemu chłodzenia.

 

Wydajne systemy chłodzenia w szafach IT

Systemy chłodzenia wykorzystywane w szafach Rack marki Rittal to rozwiązania oparte na precyzyjnie regulowanym obiegu chłodniczym, składającym się z wysokowydajnych wentylatorów i systemów chłodzenia bazujących na czynniku chłodniczym lub wodzie. Dzięki stałemu monitoringowi funkcjonowania poszczególnych elementów ryzyko awarii komponentów znajdujących się w chłodzonej przestrzeni jest praktycznie zerowe, a same systemy chłodzenia Rittal mogą być z powodzeniem stosowane zarówno w pojedynczych szafach Rack, szeregach pomieszczeń, jak i w HPC (High Power Computing). Rittal oferuje również niezwykle wydajne i efektywne kosztowo hybrydowe systemy chłodzenia ze zintegrowanym chłodzeniem pasywnym, a także rozwiązania oparte na technologii DCC (Direct Chip Cooling).

 

Skuteczne zabezpieczenia przed nieuprawnionym dostępem

Rozwiązania Rittal w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa danych przetwarzanych w obrębie konkretnej infrastruktury IT obejmują zarówno zabezpieczenia fizyczne, jak i zabezpieczenia gwarantujące suwerenność danych. W przypadku konieczności zwiększenia bezpieczeństwa fizycznego dostępne są rozwiązania typu „pomieszczenie w pomieszczeniu”, które posiadają także zabezpieczenia przed dymem, wodą oraz ogniem. Szafy Rack marki Rittal pozwalają na zastosowanie systemu monitorowania CMC III (Computer Multi Control III) oraz oprogramowania DCIM (Data Center Infrastructure Management), możliwy jest również montaż czujników wilgotności powietrza, wysokości temperatury, różnicy ciśnień oraz czujników pozwalających wykryć akty wandalizmu.

 

Koncepcja smart monitoring

Smart Monitoring to unikalna koncepcja, która pozwala zautomatyzować wszystkie procesy nadzorowania całej infrastruktury IT, a jednocześnie z odpowiednim wyprzedzeniem wykrywać wszelkie odchylenia od zadanych wartości bazowych. Dzięki ciągłej rejestracji i monitorowaniu stopnia zużycia energii przez poszczególne urządzenia znacznie łatwiejsze staje się uzyskanie potencjalnych oszczędności i zwiększanie efektywności energetycznej.

Powyższe krótkie wyliczenie nie obejmuje wszystkich rozwiązań i możliwości, jakie oferuje platforma szaf Rack marki Rittal – z pełnym zakresem dostępnych funkcjonalności można zapoznać się na naszej stronie internetowej.

W razie ewentualnych pytań pozostajemy do dyspozycji i zachęcamy do kontaktu!