Przetwarzanie brzegowe zawładnęło środowiskiem IT. W roku 2018 10% danych generowanych przez przedsiębiorstwa było tworzone i przetwarzane poza tradycyjnym scentralizowanym centrum przetwarzania danych lub chmurą. Według danych Gartnera do roku 2025 będzie to 75%. W kontekście dochodu „MarketsandMarkets” szacuje się, że rynek globalny przejdzie z 2,8 miliarda $ w 2019 r. do 9,0 miliarda w 2024 r. – to prawie 27-procentowy wzrost każdego roku.
Najprościej rzecz ujmując, system brzegowy przybliża moc przetwarzania do punktu, w którym dane są wytwarzane i wykorzystywane, zamiast umieszczać go w chmurze obliczeniowej. Daje to następujące efekty:
Przetwarzanie brzegowe jest szczególnie korzystne dla aplikacji, tworzących i wykorzystujących ogromne ilości danych, które łączą się i współpracują z maszynami, a także wymagają ustawicznej analityki. Ponieważ systemy brzegowe zapewniają większą przepustowość, mniejsze opóźnienia i zwiększają bezpieczeństwo w realny sposób, pomagają znacznie zredukować koszty firmy.
Trzeba również podkreślić, że systemy brzegowe nie mają na celu wyeliminowania chmury. W typowej instalacji brzegowej tylko najważniejsze dane są przetwarzane i analizowane lokalnie, a reszta zostaje przeniesiona właśnie do chmury. Przykładem jest korzystanie z autonomicznych samochodów. Najbardziej krytyczne dane potrzebne do bezpiecznej i dokładnej nawigacji samochodu – od czujników, radaru, skanerów oraz komputerowego rozpoznawania obrazu – są przetwarzane natychmiast. Dane o niższym priorytecie zostają wysłane do chmury. W tym przypadku zastosowanie przetwarzania brzegowego łagodzi ogromny nacisk na przepustowość – jeden autonomiczny pojazd generuje codziennie 30 terabajtów danych.
Edge computing przetwarza dane w pobliżu punktu ich generowania, zwiększając tym samym przepustowość, minimalizując koszty przechowywania i umożliwiając analizę danych oraz wgląd w dane w czasie rzeczywistym.
Głównym impulsem dla wdrażania przetwarzania brzegowego są ogromne ilości danych generowane i wykorzystywane w środowisku IoT oraz w Przemyśle 4.0, gdzie analityka służy do optymalizacji wydajności. Szacuje się, że w tym roku jest zainstalowanych 31 miliardów urządzeń IoT na świecie. Czasopismo Security Today podaje, że do roku 2025 ta liczba zwiększy się do 75 miliardów, a systemy brzegowe będą decydujące przy dostosowywaniu do potrzeb przetwarzania danych. Oprócz potrzeb przemysłowych mamy również usługi rozrywkowe z transmisją strumieniową (streaming), aplikacje itp. o ogromnej ilości danych wymagające przepustowości, które korzystają z przetwarzania brzegowego.
Wszystkie te dane przepływające tam i z powrotem do chmury spowalniają prędkość, z jaką jesteśmy w stanie gromadzić je oraz przetwarzać. Chmura jest jednym z najlepszych rozwiązań, ale nie sprawdzi się w przypadku, gdy potrzebujemy danych natychmiast, w czasie rzeczywistym. Należy tu również wspomnieć o wysokich kosztach związanych z utrzymaniem odpowiedniej przepustowości chmury.
Instalacja brzegowa może składać się z pojedynczej obudowy stojącej w hali fabrycznej lub w magazynie, aż do centrum przetwarzania danych typu Spine/Edge w prefabrykowanej, niezależnej przestrzeni, takiej jak kontener lub pomieszczenie modułowe. Bez względu na skalę Edge musi wspomagać wszystkie elementy instalacji IT – urządzenia IT, klimatyzację, rozdział prądu, monitoring i bezpieczeństwo.
Przetwarzanie brzegowe stosuje się w prawie każdej branży na świecie, żeby w mniejszym stopniu bazować na chmurze i analizie prędkości. Jest to szczególnie ważne w przypadku ograniczonej łączności, np. na obszarach wiejskich czy na platformach naftowych lub gazowych.
Niektóre przykłady typowych zastosowań systemów brzegowych:
Dla wielu firm przetwarzanie brzegowe stanowi dużą zmianę zarówno w kontekście działalności, jak i rozproszonej techniki informacyjnej.
Oto kilka wyzwań związanych z przetwarzaniem brzegowym:
Dla wielu firm przetwarzanie brzegowe stanowi dużą zmianę zarówno w kontekście działalności, jak i rozproszonej techniki informacyjnej. Najlepszym sposobem zagwarantowania sobie maksymalnego wykorzystania jego zalet jest współpraca z doświadczonym partnerem, który może zapewnić sprzęt i wsparcie potrzebne do przeniesienia operacji przetwarzania oraz przechowywania z macierzystego centrum przetwarzania danych na obrzeża. Rittal oferuje pełny wachlarz rozwiązań i usług umożliwiających szybkie wdrożenie przetwarzania brzegowego.
Więcej informacji znajdziesz w naszym katalogu Edge Data Center oraz ebooku