Kontakt
Edge

Cechy przetwarzania brzegowego EDGE Computing

Zapisz się do newslettera

Wróć do strony głównej Bloga
Rittal Polska

Zespół ekspertów w branży IT. Fachowcy pełni pasji dla najnowocześniejszych technologii.

Przetwarzanie brzegowe zawładnęło środowiskiem IT. W roku 2018 10% danych generowanych przez przedsiębiorstwa było tworzone i przetwarzane poza tradycyjnym scentralizowanym centrum przetwarzania danych lub chmurą. Według danych Gartnera do roku 2025 będzie to 75%. W kontekście dochodu „MarketsandMarkets” szacuje się, że rynek globalny przejdzie z 2,8 miliarda $ w 2019 r. do 9,0 miliarda w 2024 r. – to prawie 27-procentowy wzrost każdego roku.

 

Czym jest Edge computing – przetwarzanie brzegowe?

Najprościej rzecz ujmując, system brzegowy przybliża moc przetwarzania do punktu, w którym dane są wytwarzane i wykorzystywane, zamiast umieszczać go w chmurze obliczeniowej. Daje to następujące efekty:

 1. Zmniejszenie latencji, czyli czasu oczekiwania.
 2. Zmniejszenie wymagań przepustowości w stosunku do przesyłania danych do chmury.
 3. Zapewnienie dostępu do informacji w „czasie rzeczywistym”.

Przetwarzanie brzegowe jest szczególnie korzystne dla aplikacji, tworzących i wykorzystujących ogromne ilości danych, które łączą się i współpracują z maszynami, a także wymagają ustawicznej analityki. Ponieważ systemy brzegowe zapewniają większą przepustowość, mniejsze opóźnienia i zwiększają bezpieczeństwo w realny sposób, pomagają znacznie zredukować koszty firmy.

Trzeba również podkreślić, że systemy brzegowe nie mają na celu wyeliminowania chmury. W typowej instalacji brzegowej tylko najważniejsze dane są przetwarzane i analizowane lokalnie, a reszta zostaje przeniesiona właśnie do chmury. Przykładem jest korzystanie z autonomicznych samochodów. Najbardziej krytyczne dane potrzebne do bezpiecznej i dokładnej nawigacji samochodu – od czujników, radaru, skanerów oraz komputerowego rozpoznawania obrazu – są przetwarzane natychmiast. Dane o niższym priorytecie zostają wysłane do chmury. W tym przypadku zastosowanie przetwarzania brzegowego łagodzi ogromny nacisk na przepustowość – jeden autonomiczny pojazd generuje codziennie 30 terabajtów danych.

Edge computing przetwarza dane w pobliżu punktu ich generowania, zwiększając tym samym przepustowość, minimalizując koszty przechowywania i umożliwiając analizę danych oraz wgląd w dane w czasie rzeczywistym.

 

Dlaczego przetwarzanie brzegowe staje się tak popularne?

Głównym impulsem dla wdrażania przetwarzania brzegowego są ogromne ilości danych generowane i wykorzystywane w środowisku IoT oraz w Przemyśle 4.0, gdzie analityka służy do optymalizacji wydajności. Szacuje się, że w tym roku jest zainstalowanych 31 miliardów urządzeń IoT na świecie. Czasopismo Security Today podaje, że do roku 2025 ta liczba zwiększy się do 75 miliardów, a systemy brzegowe będą decydujące przy dostosowywaniu do potrzeb przetwarzania danych. Oprócz potrzeb przemysłowych mamy również usługi rozrywkowe z transmisją strumieniową (streaming), aplikacje itp. o ogromnej ilości danych wymagające przepustowości, które korzystają z przetwarzania brzegowego.

Wszystkie te dane przepływające tam i z powrotem do chmury spowalniają prędkość, z jaką jesteśmy w stanie gromadzić je oraz przetwarzać. Chmura jest jednym z najlepszych rozwiązań, ale nie sprawdzi się w przypadku, gdy potrzebujemy danych natychmiast, w czasie rzeczywistym. Należy tu również wspomnieć o wysokich kosztach związanych z utrzymaniem odpowiedniej przepustowości chmury.

 

New call-to-action

 

Gdzie wdraża się przetwarzanie brzegowe?

Instalacja brzegowa może składać się z pojedynczej obudowy stojącej w hali fabrycznej lub w magazynie, aż do centrum przetwarzania danych typu Spine/Edge w prefabrykowanej, niezależnej przestrzeni, takiej jak kontener lub pomieszczenie modułowe.  Bez względu na skalę Edge musi wspomagać wszystkie elementy instalacji IT – urządzenia IT, klimatyzację, rozdział prądu, monitoring i bezpieczeństwo.

Przetwarzanie brzegowe stosuje się w prawie każdej branży na świecie, żeby w mniejszym stopniu bazować na chmurze i analizie prędkości. Jest to szczególnie ważne w przypadku ograniczonej łączności, np. na obszarach wiejskich czy na platformach naftowych lub gazowych.

Niektóre przykłady typowych zastosowań systemów brzegowych:

 • Organizacje, które wykorzystują monitoring do kontrolowania zagrożeń i ryzyka, takie jak wojsko, zakłady przemysłowe / place budowy, zarządzanie magazynowaniem.
 • Filie firm, gdzie lokalne serwery i infrastruktura wspomagają pracę zatrudnionych tam pracowników zamiast aplikacji i danych połączonych z głównym biurem.
 • System telekomunikacyjny – w celu poprawy transmisji danych sprowadza się treści jak najbliżej abonentów. Dzięki temu zmniejsza się czas latencji oraz przepustowości dla centrum przetwarzania danych.
 • Zarządy miast, które muszą kierować usługami komunalnymi i monitorować zagrożenia pogodowe czy przestępczość oraz reagować na nie.
 • Branża usług finansowych, gdzie zmniejszenie latencji w transmisji danych – nawet o milisekundy – poprawi działanie algorytmów, które informują o decyzjach kupna/sprzedaży.
 • Przemysł wydobywczy ropy naftowej i gazu, transport oraz przemysł energetyczny, które chcą zastąpić tradycyjne podejście do konserwacji na bardziej przewidywalne i zaplanowane w celu zminimalizowania czasu przestoju.

 

Rozwiązywanie problemów za pomocą przetwarzania brzegowego

Dla wielu firm przetwarzanie brzegowe stanowi dużą zmianę zarówno w kontekście działalności, jak i rozproszonej techniki informacyjnej.

Oto kilka wyzwań związanych z przetwarzaniem brzegowym:

 • Zarządzanie kosztami chłodzenia. Organizacje, które chcą skorzystać z wdrożenia brzegowego, mogą nie mieć na miejscu infrastruktury umożliwiającej prawidłowe chłodzenie sprzętu IT w obudowach (szafach). Zamiast instalować kosztowną klimatyzację i systemy filtrowania powietrza w przestrzeni, można wybrać między systemami klimatyzacji montowanymi w jednej obudowie, a chłodzeniem cieczowym – gotowym do zastosowania dla gęstości mocy wielu szaf wynoszących 20–30 kW – lub kompletną instalacją centrum przetwarzania danych typu Spine/Edge do 200–300 kW. W przypadku przetwarzania brzegowego najskuteczniejszymi sposobami chłodzenia cieczą są systemy z obiegiem zamkniętym, gdzie szafy i wymienniki ciepła współpracują wyłącznie ze sobą, optymalizując przepływ powietrza i wydajność.
 • Przygotowanie obiektu. Nowe wdrożenia często wymagają inwestycji w infrastrukturę, w sprzęt taki jak rezerwowe generatory, transformatory i aparatura rozdzielcza. Ocena obiektu i jego układów elektrycznych oraz mechanicznych jest decydująca dla przygotowania pomyślnego wdrożenia brzegowego.
 • Planowanie przyszłościowe. Aby wdrożenie przetwarzania brzegowego sprostało przyszłym wymaganiom, instalację należy zaprojektować jako elastyczną. Ważna jest tu możliwość szybkiego dodawania akcesoriów, rekonfiguracji szafy dla pomieszczenia sprzętu o różnych rozmiarach, podzielenia na części, tak aby sprzęt IT i zasilanie mogły być zainstalowane w tej samej szafie oraz aby istniała możliwość zastosowania różnych sposobów chłodzenia w tej samej szafie.

Dla wielu firm przetwarzanie brzegowe stanowi dużą zmianę zarówno w kontekście działalności, jak i rozproszonej techniki informacyjnej. Najlepszym sposobem zagwarantowania sobie maksymalnego wykorzystania jego zalet jest współpraca z doświadczonym partnerem, który może zapewnić sprzęt i wsparcie potrzebne do przeniesienia operacji przetwarzania oraz przechowywania z macierzystego centrum przetwarzania danych na obrzeża. Rittal oferuje pełny wachlarz rozwiązań i usług umożliwiających szybkie wdrożenie przetwarzania brzegowego.

Więcej informacji znajdziesz w naszym katalogu Edge Data Center oraz ebooku

Współczesne, generujące wiele danych aplikacje wykorzystujące ciągłe procesy analityczne, podłączone do wysokowydajnych maszyn, wymagają mocy obliczeniowej znajdującej się możliwie jak...

W systemie ochrony zdrowia istnieje sieć producentów, aptek, szpitali, firm ubezpieczeniowych i usługodawców, w ramach której na bieżąco przesyłane są dane pacjentów. Te wrażliwe dane muszą...

Dzielimy się na ludzi, którzy kochają robić zakupy oraz na tych, którzy tego nie lubią. Dla niektórych z nas jest to idealna forma spędzenia czasu, relaks, przyjemność i dobra zabawa. Dla...

Żyjemy w świecie coraz bardziej rozwiniętym technologicznie. Nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu, laptopa, tabletu czy smartwatcha. Na co dzień korzystamy z coraz bardziej...

Finanse odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Każdy z nas posiada konto w banku. Codziennie wydajemy nasze pieniądze. Kupujemy lub sprzedajemy akcje, gramy na giełdzie. Zależy nam nie...

Opieka zdrowotna przeżywa w ostatnim czasie bardzo trudne chwile. Pandemia koronawirusa nadwyrężyła już i tak słabo działający system. Uwydatniła też z jak wielkimi problemami kadrowymi...

Dzięki obsłudze autonomicznej infrastruktury brzegowej Hyper Local wdrożenia centrów danych Edge stają się coraz bardziej powszechne. Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i systemy...

Wobec postępującej transformacji przemysłowej w kierunku 4.0 przedsiębiorstwa produkcyjne stoją w obliczu zwiększenia tempa budowy nowej infrastruktury IT i OT do zastosowań w miejscu...

Przed zarządami firm stoją dzisiaj spore wyzwania – w biznesie liczy się przede wszystkim szybkość oraz elastyczność. Takie same muszą być również systemy IT, aby zapewnić firmom przewagę...

Mają szerokość dwunastu metrów, głębokość trzech metrów oraz około dwa i pół metra wysokości. Mimo to te dwa białe kontenery łatwo przeoczyć. Otoczone metalowym ogrodzeniem giną na tle...

Brzegowe vs. Hybrydowe centrum przetwarzania danych – jaka jest różnica? Większość ludzi byłaby zdziwiona, gdyby dowiedziała się, że koncepcja przetwarzania danych w chmurze istnieje od lat...

Wśród wszystkich kwestii dotyczących brzegowego centrum przetwarzania danych –Edge Data Centerwydajność chłodzenia konsekwentnie zajmuje pierwsze miejsce.

Współczesne, generujące wiele danych aplikacje wykorzystujące ciągłe procesy analityczne, podłączone do wysokowydajnych maszyn, wymagają mocy obliczeniowej znajdującej się możliwie jak...

W systemie ochrony zdrowia istnieje sieć producentów, aptek, szpitali, firm ubezpieczeniowych i usługodawców, w ramach której na bieżąco przesyłane są dane pacjentów. Te wrażliwe dane muszą...

Dzielimy się na ludzi, którzy kochają robić zakupy oraz na tych, którzy tego nie lubią. Dla niektórych z nas jest to idealna forma spędzenia czasu, relaks, przyjemność i dobra zabawa. Dla...

Żyjemy w świecie coraz bardziej rozwiniętym technologicznie. Nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu, laptopa, tabletu czy smartwatcha. Na co dzień korzystamy z coraz bardziej...

Finanse odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Każdy z nas posiada konto w banku. Codziennie wydajemy nasze pieniądze. Kupujemy lub sprzedajemy akcje, gramy na giełdzie. Zależy nam nie...

Opieka zdrowotna przeżywa w ostatnim czasie bardzo trudne chwile. Pandemia koronawirusa nadwyrężyła już i tak słabo działający system. Uwydatniła też z jak wielkimi problemami kadrowymi...

Dzięki obsłudze autonomicznej infrastruktury brzegowej Hyper Local wdrożenia centrów danych Edge stają się coraz bardziej powszechne. Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i systemy...

Wobec postępującej transformacji przemysłowej w kierunku 4.0 przedsiębiorstwa produkcyjne stoją w obliczu zwiększenia tempa budowy nowej infrastruktury IT i OT do zastosowań w miejscu...

Przed zarządami firm stoją dzisiaj spore wyzwania – w biznesie liczy się przede wszystkim szybkość oraz elastyczność. Takie same muszą być również systemy IT, aby zapewnić firmom przewagę...

Mają szerokość dwunastu metrów, głębokość trzech metrów oraz około dwa i pół metra wysokości. Mimo to te dwa białe kontenery łatwo przeoczyć. Otoczone metalowym ogrodzeniem giną na tle...

Brzegowe vs. Hybrydowe centrum przetwarzania danych – jaka jest różnica? Większość ludzi byłaby zdziwiona, gdyby dowiedziała się, że koncepcja przetwarzania danych w chmurze istnieje od lat...

Wśród wszystkich kwestii dotyczących brzegowego centrum przetwarzania danych –Edge Data Centerwydajność chłodzenia konsekwentnie zajmuje pierwsze miejsce.

Współczesne, generujące wiele danych aplikacje wykorzystujące ciągłe procesy analityczne, podłączone do wysokowydajnych maszyn, wymagają mocy obliczeniowej znajdującej się możliwie jak...

W systemie ochrony zdrowia istnieje sieć producentów, aptek, szpitali, firm ubezpieczeniowych i usługodawców, w ramach której na bieżąco przesyłane są dane pacjentów. Te wrażliwe dane muszą...

Dzielimy się na ludzi, którzy kochają robić zakupy oraz na tych, którzy tego nie lubią. Dla niektórych z nas jest to idealna forma spędzenia czasu, relaks, przyjemność i dobra zabawa. Dla...

Żyjemy w świecie coraz bardziej rozwiniętym technologicznie. Nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu, laptopa, tabletu czy smartwatcha. Na co dzień korzystamy z coraz bardziej...

Finanse odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Każdy z nas posiada konto w banku. Codziennie wydajemy nasze pieniądze. Kupujemy lub sprzedajemy akcje, gramy na giełdzie. Zależy nam nie...

Opieka zdrowotna przeżywa w ostatnim czasie bardzo trudne chwile. Pandemia koronawirusa nadwyrężyła już i tak słabo działający system. Uwydatniła też z jak wielkimi problemami kadrowymi...

Dzięki obsłudze autonomicznej infrastruktury brzegowej Hyper Local wdrożenia centrów danych Edge stają się coraz bardziej powszechne. Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i systemy...

Wobec postępującej transformacji przemysłowej w kierunku 4.0 przedsiębiorstwa produkcyjne stoją w obliczu zwiększenia tempa budowy nowej infrastruktury IT i OT do zastosowań w miejscu...

Przed zarządami firm stoją dzisiaj spore wyzwania – w biznesie liczy się przede wszystkim szybkość oraz elastyczność. Takie same muszą być również systemy IT, aby zapewnić firmom przewagę...

Mają szerokość dwunastu metrów, głębokość trzech metrów oraz około dwa i pół metra wysokości. Mimo to te dwa białe kontenery łatwo przeoczyć. Otoczone metalowym ogrodzeniem giną na tle...

Brzegowe vs. Hybrydowe centrum przetwarzania danych – jaka jest różnica? Większość ludzi byłaby zdziwiona, gdyby dowiedziała się, że koncepcja przetwarzania danych w chmurze istnieje od lat...

Wśród wszystkich kwestii dotyczących brzegowego centrum przetwarzania danych –Edge Data Centerwydajność chłodzenia konsekwentnie zajmuje pierwsze miejsce.

Skomentuj

Bądź na bieżąco z najnowszymi publikacjami