Kontakt
Edge

3 błędy dotyczące przetwarzania brzegowego

Zapisz się do newslettera

Wróć do strony głównej Bloga
Rittal Polska

Zespół ekspertów w branży IT. Fachowcy pełni pasji dla najnowocześniejszych technologii.

3 z największych błędów popełnianych przez firmy przy przechodzeniu na technologie przetwarzania brzegowego

Stwierdzenie, że Edge Computing zyskuje na popularności, to spore niedopowiedzenie. W rzeczywistości, według Gartnera, do 2025 roku, aż 75% wszystkich danych generowanych przez przedsiębiorstwa będzie tworzonych i przetwarzanych poza tradycyjnym centrum danych lub chmurą. Niewielkie opóźnienie, czyli latencja jest głównym czynnikiem wpływającym na ten wzrost. Istnieją również inne czynniki, takie jak imponujące oszczędności i optymalizacja przepustowości.

 

Czy łatwo jest wprowadzić edge computing?

Tak. Istnieje jednak kilka możliwości popełnienia kosztownych błędów podczas wdrażania przetwarzania brzegowego. W tym artykule opiszemy trzy najważniejsze błędy, których należy unikać podczas planowania wdrożenia.

Zanim jednak przejdziemy do czynników, musimy określić, gdzie znajduje się instalacja Edge.

Wszyscy słyszeliśmy o Edge Data Center, instalacji na brzegu sieci zainstalowanej w bardziej tradycyjnej przestrzeni IT – jak centrum danych, ale zwykle na mniejszą skalę. W przypadku tego rodzaju instalacji zaplanuj ją tak, jakbyś wchodził do centrum danych – ponieważ tak właśnie jest.

Teraz przejdź poza Edge Data Center do bardziej zdalnej instalacji. Nadal jesteś w Edge, ale lepszym określeniem może być w tym przypadku Spine Data Center. Ten rodzaj wdrożenia może odbywać się w bardziej tradycyjnej przestrzeni IT, ale może być również zdalny. Takie Centrum Danych może się znajdować na przykład w kontenerze lub podobnym, wstępnie przygotowanym rozwiązaniu.

Na koniec przeanalizujmy całą drogę przetwarzania brzegowego w dowolnym miejscu, które nie jest tradycyjną przestrzenią IT. Kwestie omówione poniżej są bezspornie niezwykle ważne dla pomyślnej, stabilnej i bezpiecznej instalacji EGDE.

 

New call-to-action

 

3 największe błędy popełniane przy wdrożeniu

 

Im dalej od tradycyjnej przestrzeni IT, tym ważniejsze stają się następujące czynniki:

 

1. Brak analizy podstaw

To prawda, że „Jeśli zaniedbasz przygotowania, przygotuj się na niepowodzenie”. Bez przemyślanej oceny Twoich potrzeb i lokalizacji wdrożenia, projekt może być zagrożony od samego początku. Wśród czynników, które musisz wziąć pod uwagę, są:

  • Lokalizacja/środowisko

Warto zwrócić uwagę w jakiej lokalizacji będzie się znajdował system Edge. Jeśli znajduje się w surowym lub niekontrolowanym środowisku np. w zakładzie produkcyjnym, jest bardziej podatny na zanieczyszczenia. Tu głównymi czynnikami wpływającymi na jego pracę będzie kurz, gruz i wilgoć. Wiemy, że różne rodzaje lokalizacji stwarzają inne zagrożenia – chociażby takie jak naruszenie bezpieczeństwa lub poważne wahania temperatury. Ważne jest, aby wybrać obudowy IT (zwane również szafami IT) zaprojektowane pod kątem konkretnych warunków miejsca Twojego wdrożenia.

  • Nadmiarowość

Jedna godzina przestoju może być bardzo kosztowna dla przedsiębiorstwa, co sprawia, że ​​nadmiarowość jest kluczowym elementem każdego udanego systemu Edge. Różne branże wymagają różnych poziomów nadmiarowości. Wszystkie natomiast wymagają planu niezawodnego zasilania, systemów zasilania bezprzerwowego (UPS) i chłodzenia. Porównaj swoje potrzeby w zakresie redundancji (nadmiarowości) z kosztami zapewnienia jej akceptowalnego poziomu.

  • Personel

Często brzegowe centra przetwarzania znajdują się w miejscach, gdzie nie ma pełnoetatowego personelu IT, który mógłby zająć się aktualnymi problemami. Z tego powodu bardzo ważne stają się możliwości monitorowania bazującego na szafie oraz funkcje bezpieczeństwa. W wielu miejscach, w tych samych ogólnych przestrzeniach co instalacje brzegowe, mogą przebywać również tymczasowi pracownicy. Bardzo ważne staje się dopilnowanie, aby nie spowodowali awarii.

2. Wybór niewłaściwej szafy rack

Systemy brzegowe często znajdują się w środowiskach, w których temperatura i przepływ powietrza zmieniają się z minuty na minutę np. na platformie wiertniczej lub na farmie wiatrowej. Sprawia to, że ​​obudowa stanowi podstawową ochronę przed żywiołami i zanieczyszczeniami. Bez dobrze zaprojektowanej szafy IT dane, a także całe sieci, są zagrożone.

  • Stopień szczelności IT/ NEMA

Ważne jest, aby wybrać odpowiednią ochronę w oparciu o lokalizację obudowy i związane z nią zagrożenia. Jeśli w danym miejscu występują np. spadający gruz lub rozbryzgi wody, musisz wybrać obudowę z wyższą oceną NEMA lub IP, niż w przypadku umieszczenia tej obudowy w środowisku bezpieczniejszym jak np. oddział banku lub szkolna szafa danych.

  • Elastyczność

Wybór obudów, które nie umożliwiają skalowalność w razie potrzeby, nie jest najlepszym pomysłem. Należy wybierać te obudowy, które dają się rekonfigurować w celu pomieszczenia innego sprzętu. Także o innych wymiarach. Ułatwiają to szafy modułowe, które często nie wymagają cięcia ani spawania w celu modyfikacji. Dodatkowo nie wymagają także wysoko wykwalifikowanych pracowników.

3. Nieprawidłowe chłodzenie

Często Edge Data Center są umieszczone w pomieszczeniach, które nie zapewniają chłodzenia stosownego dla ciepła generowanego przez sprzęt IT. Nawet w „typowej” przestrzeni IT może nie być zdolności do odprowadzania ciepła wystarczającej, aby wspierać dodatkowe obciążenia IT. W niektórych przypadkach personel jest pewien, że istniejąca instalacja klimatyzacji obiektu (zwana także klimatyzacją „Comfort”) odprowadzi ciepło z pomieszczenia. To błąd. Systemy chłodzenia klimatyzacyjnego typu „Comfort” nie są ani dość potężne do ochłodzenia sprzętu, ani nie zapewniają właściwego przepływu powietrza i wymaganego usuwania wilgoci.

Oto kilka dodatkowych zagrożeń związanych z korzystaniem z systemu klimatyzacji w obiekcie :

  • Zanieczyszczenia

Przestrzeń o zmienionym przeznaczeniu może być narażona na unoszący się w powietrzu pył, gazy i wilgoć, które przedostają się do pomieszczenia i obniżają jakość powietrza oraz co za tym idzie wydajność sprzętu.

  • Przestoje

Nawet krótka przerwa w zasilaniu może prowadzić do utraty danych. To samo dotyczy przerw w chłodzeniu. W większości budynków nie ma dodatkowego chłodzenia w związku z czym awaria systemu klimatyzacji może trwać kilka godzin.

  • Praca cykliczna

Temperatura w pomieszczeniu zmniejszy się, gdy system chłodzenia jest włączony i wzrośnie, gdy jest wyłączony. Powoduje to wahania temperatury, które mogą obciążać sprzęt bardziej, niż stała wysoka temperatura.

 

Wiele wyzwań, jedno rozwiązanie

Rozwiązywanie problemów lokalizacyjnych, zapewnienie niezawodnego zasilania, utrzymywanie najlepszego klimatu dla sprzętu i odpowiednie zabezpieczenie inwestycji to wyzwania przed jakimi stoi centrum przetwarzania danych. Jednak wszystkie potrzeby związane z Edge można zaspokoić dzięki odpowiedniej szafie IT. Najlepsze w swojej klasie szafy IT, są zaprojektowane z myślą o wyjątkowych warunkach panujących w centrach danych Edge oraz z myślą o przyszłości.

Planując swój system, należy współpracować z partnerem, który może wykorzystać doświadczenie w celu zapewnienia optymalizacji systemu i potrafi przedstawić rozwiązanie produktowe sprawiające, że utrzymanie oraz wykorzystywanie Twojego  systemu będzie proste i skuteczne.

Więcej informacji znajdziesz w naszym katalogu Edge Data Center oraz ebooku

Współczesne, generujące wiele danych aplikacje wykorzystujące ciągłe procesy analityczne, podłączone do wysokowydajnych maszyn, wymagają mocy obliczeniowej znajdującej się możliwie jak...

W systemie ochrony zdrowia istnieje sieć producentów, aptek, szpitali, firm ubezpieczeniowych i usługodawców, w ramach której na bieżąco przesyłane są dane pacjentów. Te wrażliwe dane muszą...

Dzielimy się na ludzi, którzy kochają robić zakupy oraz na tych, którzy tego nie lubią. Dla niektórych z nas jest to idealna forma spędzenia czasu, relaks, przyjemność i dobra zabawa. Dla...

Żyjemy w świecie coraz bardziej rozwiniętym technologicznie. Nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu, laptopa, tabletu czy smartwatcha. Na co dzień korzystamy z coraz bardziej...

Finanse odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Każdy z nas posiada konto w banku. Codziennie wydajemy nasze pieniądze. Kupujemy lub sprzedajemy akcje, gramy na giełdzie. Zależy nam nie...

Opieka zdrowotna przeżywa w ostatnim czasie bardzo trudne chwile. Pandemia koronawirusa nadwyrężyła już i tak słabo działający system. Uwydatniła też z jak wielkimi problemami kadrowymi...

Dzięki obsłudze autonomicznej infrastruktury brzegowej Hyper Local wdrożenia centrów danych Edge stają się coraz bardziej powszechne. Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i systemy...

Wobec postępującej transformacji przemysłowej w kierunku 4.0 przedsiębiorstwa produkcyjne stoją w obliczu zwiększenia tempa budowy nowej infrastruktury IT i OT do zastosowań w miejscu...

Przed zarządami firm stoją dzisiaj spore wyzwania – w biznesie liczy się przede wszystkim szybkość oraz elastyczność. Takie same muszą być również systemy IT, aby zapewnić firmom przewagę...

Mają szerokość dwunastu metrów, głębokość trzech metrów oraz około dwa i pół metra wysokości. Mimo to te dwa białe kontenery łatwo przeoczyć. Otoczone metalowym ogrodzeniem giną na tle...

Brzegowe vs. Hybrydowe centrum przetwarzania danych – jaka jest różnica? Większość ludzi byłaby zdziwiona, gdyby dowiedziała się, że koncepcja przetwarzania danych w chmurze istnieje od lat...

Wśród wszystkich kwestii dotyczących brzegowego centrum przetwarzania danych –Edge Data Centerwydajność chłodzenia konsekwentnie zajmuje pierwsze miejsce.

Współczesne, generujące wiele danych aplikacje wykorzystujące ciągłe procesy analityczne, podłączone do wysokowydajnych maszyn, wymagają mocy obliczeniowej znajdującej się możliwie jak...

W systemie ochrony zdrowia istnieje sieć producentów, aptek, szpitali, firm ubezpieczeniowych i usługodawców, w ramach której na bieżąco przesyłane są dane pacjentów. Te wrażliwe dane muszą...

Dzielimy się na ludzi, którzy kochają robić zakupy oraz na tych, którzy tego nie lubią. Dla niektórych z nas jest to idealna forma spędzenia czasu, relaks, przyjemność i dobra zabawa. Dla...

Żyjemy w świecie coraz bardziej rozwiniętym technologicznie. Nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu, laptopa, tabletu czy smartwatcha. Na co dzień korzystamy z coraz bardziej...

Finanse odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Każdy z nas posiada konto w banku. Codziennie wydajemy nasze pieniądze. Kupujemy lub sprzedajemy akcje, gramy na giełdzie. Zależy nam nie...

Opieka zdrowotna przeżywa w ostatnim czasie bardzo trudne chwile. Pandemia koronawirusa nadwyrężyła już i tak słabo działający system. Uwydatniła też z jak wielkimi problemami kadrowymi...

Dzięki obsłudze autonomicznej infrastruktury brzegowej Hyper Local wdrożenia centrów danych Edge stają się coraz bardziej powszechne. Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i systemy...

Wobec postępującej transformacji przemysłowej w kierunku 4.0 przedsiębiorstwa produkcyjne stoją w obliczu zwiększenia tempa budowy nowej infrastruktury IT i OT do zastosowań w miejscu...

Przed zarządami firm stoją dzisiaj spore wyzwania – w biznesie liczy się przede wszystkim szybkość oraz elastyczność. Takie same muszą być również systemy IT, aby zapewnić firmom przewagę...

Mają szerokość dwunastu metrów, głębokość trzech metrów oraz około dwa i pół metra wysokości. Mimo to te dwa białe kontenery łatwo przeoczyć. Otoczone metalowym ogrodzeniem giną na tle...

Brzegowe vs. Hybrydowe centrum przetwarzania danych – jaka jest różnica? Większość ludzi byłaby zdziwiona, gdyby dowiedziała się, że koncepcja przetwarzania danych w chmurze istnieje od lat...

Wśród wszystkich kwestii dotyczących brzegowego centrum przetwarzania danych –Edge Data Centerwydajność chłodzenia konsekwentnie zajmuje pierwsze miejsce.

Współczesne, generujące wiele danych aplikacje wykorzystujące ciągłe procesy analityczne, podłączone do wysokowydajnych maszyn, wymagają mocy obliczeniowej znajdującej się możliwie jak...

W systemie ochrony zdrowia istnieje sieć producentów, aptek, szpitali, firm ubezpieczeniowych i usługodawców, w ramach której na bieżąco przesyłane są dane pacjentów. Te wrażliwe dane muszą...

Dzielimy się na ludzi, którzy kochają robić zakupy oraz na tych, którzy tego nie lubią. Dla niektórych z nas jest to idealna forma spędzenia czasu, relaks, przyjemność i dobra zabawa. Dla...

Żyjemy w świecie coraz bardziej rozwiniętym technologicznie. Nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu, laptopa, tabletu czy smartwatcha. Na co dzień korzystamy z coraz bardziej...

Finanse odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Każdy z nas posiada konto w banku. Codziennie wydajemy nasze pieniądze. Kupujemy lub sprzedajemy akcje, gramy na giełdzie. Zależy nam nie...

Opieka zdrowotna przeżywa w ostatnim czasie bardzo trudne chwile. Pandemia koronawirusa nadwyrężyła już i tak słabo działający system. Uwydatniła też z jak wielkimi problemami kadrowymi...

Dzięki obsłudze autonomicznej infrastruktury brzegowej Hyper Local wdrożenia centrów danych Edge stają się coraz bardziej powszechne. Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i systemy...

Wobec postępującej transformacji przemysłowej w kierunku 4.0 przedsiębiorstwa produkcyjne stoją w obliczu zwiększenia tempa budowy nowej infrastruktury IT i OT do zastosowań w miejscu...

Przed zarządami firm stoją dzisiaj spore wyzwania – w biznesie liczy się przede wszystkim szybkość oraz elastyczność. Takie same muszą być również systemy IT, aby zapewnić firmom przewagę...

Mają szerokość dwunastu metrów, głębokość trzech metrów oraz około dwa i pół metra wysokości. Mimo to te dwa białe kontenery łatwo przeoczyć. Otoczone metalowym ogrodzeniem giną na tle...

Brzegowe vs. Hybrydowe centrum przetwarzania danych – jaka jest różnica? Większość ludzi byłaby zdziwiona, gdyby dowiedziała się, że koncepcja przetwarzania danych w chmurze istnieje od lat...

Wśród wszystkich kwestii dotyczących brzegowego centrum przetwarzania danych –Edge Data Centerwydajność chłodzenia konsekwentnie zajmuje pierwsze miejsce.

Skomentuj

Bądź na bieżąco z najnowszymi publikacjami