Kontakt
Edge

Przetwarzanie brzegowe EDGE w telekomunikacji

Zapisz się do newslettera

Wróć do strony głównej Bloga
Rittal Polska

Zespół ekspertów w branży IT. Fachowcy pełni pasji dla najnowocześniejszych technologii.

Żyjemy w świecie coraz bardziej rozwiniętym technologicznie. Nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu, laptopa, tabletu czy smartwatcha. Na co dzień korzystamy z coraz bardziej zaawansowanych technologii, dzięki którym możemy nie tylko skomunikować się z bliskimi, wykonywać pracę, ale też podróżować, bawić się czy rozwijać swoje pasje. Ułatwiamy sobie życie pytając o informacje Siri lub Alexę. Galopujący rozwój technologii wywiera na nas ogromny wpływ. Wszystkie działania w sieci wykonujemy online lub za pośrednictwem platform streamingowych.

Chcemy przesyłać coraz więcej treści w jak najkrótszym czasie. W jak najkrótszym czasie oczekujemy też na odpowiedź. W dzisiejszym świecie nie ma miejsca na przestoje czy opóźnienia. Nie lubimy czekać. Dlatego zapotrzebowanie na wysokiej jakości, szybką transmisję danych w dowolnym miejscu to wyzwanie, któremu muszą sprostać dostawcy usług telekomunikacyjnych. Jaki w tym wszystkim jest udział przetwarzania brzegowego?

 

Czym jest przetwarzanie brzegowe?

Edge computing można zdefiniować jako wdrażanie działań i operacji związanych z obsługą danych u źródła, bez konieczności przechodzenia przez scentralizowane segmenty sieci. Ten proces obliczeniowy optymalizuje sprzęt, urządzenia IoT (Internet Rzeczy) i aplikacje poprzez przybliżenie obliczeń do krawędzi sieci tych elementów, które wytwarzają dane. Z tego powodu Edge computing nazywane jest również architekturą rozproszonych zasobów IT bądź przetwarzaniem brzegowym.

Przetwarzanie brzegowe umożliwia niepodłączonemu sprzętowi, narzędziom produkcyjnym, urządzeniom IoT i stacjom roboczym przechwytywanie i przetwarzanie danych bez konieczności współpracy ze scentralizowanym systemem baz danych.

Jedną z podstawowych zalet przetwarzania brzegowego jest to, że znacznie zmniejsza wpływ opóźnień na aplikacje. Umożliwia to tworzenie nowych aplikacji i usług w sieci, które mogą wykorzystywać zmniejszone opóźnienia i poprawiać jakość już istniejących.

 

Zastosowanie obliczeń brzegowych w telekomunikacji

Dostawcy usług telekomunikacyjnych stoją przed ogromnym wyzwaniem, które stanowi modernizacja ich sieci. Jednym z rozwiązań, które zrewolucjonizowało wydajność komunikacji mobilnej jest sieć 5G.

Sieci 5G są nową siłą napędową dla rynku telekomunikacyjnego. Rozwój 5G zbiega się w czasie z eksplozją połączonych urządzeń i systemów związanych z Internetem Rzeczy (IoT).

Przetwarzanie tak dużych ilości danych, z większą prędkością, będzie wymagało nowych anten, nowych urządzeń i nowych aplikacji. A napływ tych dodatkowych danych, które będą musiały być przetwarzane w czasie rzeczywistym, spowoduje zapotrzebowanie na mobilne przetwarzanie brzegowe.

Niezwykle ważne jest również, aby rozwiązania infrastrukturalne były wytrzymałe i działały optymalnie, nawet w niekorzystnych dla nich warunkach pogodowych, takich jak upały, zimno czy wilgoć.

 

New call-to-action

 

Przykłady zastosowania przetwarzania brzegowego w telekomunikacji

Bardzo wiele firm z sektorów technicznych zaczęło inwestować właśnie w przetwarzanie brzegowe. To jasny sygnał dla operatorów telekomunikacyjnych, aby podjąć działania mające na celu usprawnienie działania sieci telekomunikacyjnych.

Jest to istotne, szczególnie w sytuacji, gdy konkurencja nie śpi. Na rynku pojawiły się hiperskalery takie jak AWS, Microsoft i Google, które zaczęły przenosić swoje masywne centra danych do sieci brzegowych. Firmy takie jak Red Hat, spółka zależna IBM, Oracle, Microsoft i VMware oferują mieszankę infrastruktury, platform i prywatnych rozwiązań usługowych w chmurze na masową skalę.

Firmy telekomunikacyjne mają doświadczenie w zarządzaniu infrastrukturą serwerową składającą się z dziesiątek tysięcy, a w niektórych przypadkach nawet setek tysięcy fizycznych lokalizacji podłączonych do ich sieci bazowej. Co nie zmienia faktu, że potrzebna jest współpraca między firmami telekomunikacyjnymi, a sektorem technicznym.

W Stanach Zjednoczonych już powstaje partnerstwo dla 5G i technologii brzegowych – Verizon i AWS, Verizon i Walmart oraz AT&T i Rush University Medical Center.

Na naszym lokalnym rynku Rittal oferuje inteligentne i elastyczne rozwiązania dla sieci telekomunikacyjnych – takich jak telefonia komórkowa i łącza szerokopasmowe.

Rittal umożliwia również zastosowanie technologii Edge w dziedzinach takich jak streaming na żywo z urządzeń mobilnych, a także rozszerzona i wirtualna rzeczywistość.

 

Korzyści z przetwarzania brzegowego w telekomunikacji

Niezaprzeczalnie jedną z największych korzyści z przetwarzania brzegowego w telekomunikacji jest rozwój technologiczny. Zarówno sieci komórkowych jaki i firm z sektora technicznego.

To także fizyczna modernizacja sieci telekomunikacyjnych i rozbudowa sieci światłowodowej.

Jedną z ogromnych zalet Edge computing w telekomunikacji jest uproszczenie operacji sieciowych i poprawa ich elastyczności, dostępności i wydajności. Gdy wymagane są naprawdę szybkie obliczenia, przetwarzanie brzegowe staje się bardziej niezawodne i skuteczniejsze niż przetwarzanie w chmurze.

Technologia brzegowa pomoże również sieciom zneutralizować obciążenia dodatkowymi ilościami danych, gdyż zapewni niezbędne uzupełnienie mocy obliczeniowej.

Warto zwrócić uwagę, na wzrost liczby osób korzystających z urządzeń i aplikacji, co przełoży się na aspekt finansowy.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem jest obniżenie kosztów utrzymania szerokości pasma, a więc realny zysk dla firm telekomunikacyjnych.

Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez „Telcos & Edge Computing: Opportunity, Distraction or Threat”, przeprowadzonego przez Omdia – wzrost ilości danych na brzegu sieci przełoży się na znaczące zyski operatorów telekomunikacyjnych.

  • 36% ankietowanych operatorów Telco uważa, że ich sektor zyska najwięcej przychodów z nowych usług dla Edge computing, wyprzedzając twórców aplikacji (30%) i dostawców chmury publicznej (25%).

Z tego samego raportu dowiadujemy się również, że:

  • W 2018 roku brzegowe centra danych stanowiły 1,2% globalnych dostaw jednostek szafy IT. Do 2023 r. ich udział w rynku ma się ponad dwukrotnie zwiększyć.

Dostawcy telekomunikacyjni zdają sobie sprawę, że dla optymalnego wykorzystania przetwarzania brzegowego powinien powstać symbiotyczny ekosystem, w którym nieruchomości, infrastruktura oraz zastosowania będą gospodarowane i tworzone wspólnie. To umożliwi przesyłanie wielkich ilości wysokiej jakości danych w dowolnym miejscu – a ponieważ dzisiejszy użytkownik potrzebuje treści i materiałów już, natychmiast i bez długiego czasu oczekiwania – technologia musi sprostać takim wyzwaniom.

Wykorzystanie przetwarzania brzegowego w telekomunikacji jest ogromnym krokiem w stronę rozwoju. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga to nie tylko elastyczności i współpracy, ale także poprawy efektywności energetycznej.

Przed branżą telekomunikacyjną stoi wiele wyzwań, którym mamy nadzieję – sprosta.


New call-to-action

Współczesne, generujące wiele danych aplikacje wykorzystujące ciągłe procesy analityczne, podłączone do wysokowydajnych maszyn, wymagają mocy obliczeniowej znajdującej się możliwie jak...

W systemie ochrony zdrowia istnieje sieć producentów, aptek, szpitali, firm ubezpieczeniowych i usługodawców, w ramach której na bieżąco przesyłane są dane pacjentów. Te wrażliwe dane muszą...

Dzielimy się na ludzi, którzy kochają robić zakupy oraz na tych, którzy tego nie lubią. Dla niektórych z nas jest to idealna forma spędzenia czasu, relaks, przyjemność i dobra zabawa. Dla...

Żyjemy w świecie coraz bardziej rozwiniętym technologicznie. Nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu, laptopa, tabletu czy smartwatcha. Na co dzień korzystamy z coraz bardziej...

Finanse odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Każdy z nas posiada konto w banku. Codziennie wydajemy nasze pieniądze. Kupujemy lub sprzedajemy akcje, gramy na giełdzie. Zależy nam nie...

Opieka zdrowotna przeżywa w ostatnim czasie bardzo trudne chwile. Pandemia koronawirusa nadwyrężyła już i tak słabo działający system. Uwydatniła też z jak wielkimi problemami kadrowymi...

Dzięki obsłudze autonomicznej infrastruktury brzegowej Hyper Local wdrożenia centrów danych Edge stają się coraz bardziej powszechne. Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i systemy...

Wobec postępującej transformacji przemysłowej w kierunku 4.0 przedsiębiorstwa produkcyjne stoją w obliczu zwiększenia tempa budowy nowej infrastruktury IT i OT do zastosowań w miejscu...

Przed zarządami firm stoją dzisiaj spore wyzwania – w biznesie liczy się przede wszystkim szybkość oraz elastyczność. Takie same muszą być również systemy IT, aby zapewnić firmom przewagę...

Mają szerokość dwunastu metrów, głębokość trzech metrów oraz około dwa i pół metra wysokości. Mimo to te dwa białe kontenery łatwo przeoczyć. Otoczone metalowym ogrodzeniem giną na tle...

Brzegowe vs. Hybrydowe centrum przetwarzania danych – jaka jest różnica? Większość ludzi byłaby zdziwiona, gdyby dowiedziała się, że koncepcja przetwarzania danych w chmurze istnieje od lat...

Wśród wszystkich kwestii dotyczących brzegowego centrum przetwarzania danych –Edge Data Centerwydajność chłodzenia konsekwentnie zajmuje pierwsze miejsce.

Współczesne, generujące wiele danych aplikacje wykorzystujące ciągłe procesy analityczne, podłączone do wysokowydajnych maszyn, wymagają mocy obliczeniowej znajdującej się możliwie jak...

W systemie ochrony zdrowia istnieje sieć producentów, aptek, szpitali, firm ubezpieczeniowych i usługodawców, w ramach której na bieżąco przesyłane są dane pacjentów. Te wrażliwe dane muszą...

Dzielimy się na ludzi, którzy kochają robić zakupy oraz na tych, którzy tego nie lubią. Dla niektórych z nas jest to idealna forma spędzenia czasu, relaks, przyjemność i dobra zabawa. Dla...

Żyjemy w świecie coraz bardziej rozwiniętym technologicznie. Nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu, laptopa, tabletu czy smartwatcha. Na co dzień korzystamy z coraz bardziej...

Finanse odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Każdy z nas posiada konto w banku. Codziennie wydajemy nasze pieniądze. Kupujemy lub sprzedajemy akcje, gramy na giełdzie. Zależy nam nie...

Opieka zdrowotna przeżywa w ostatnim czasie bardzo trudne chwile. Pandemia koronawirusa nadwyrężyła już i tak słabo działający system. Uwydatniła też z jak wielkimi problemami kadrowymi...

Dzięki obsłudze autonomicznej infrastruktury brzegowej Hyper Local wdrożenia centrów danych Edge stają się coraz bardziej powszechne. Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i systemy...

Wobec postępującej transformacji przemysłowej w kierunku 4.0 przedsiębiorstwa produkcyjne stoją w obliczu zwiększenia tempa budowy nowej infrastruktury IT i OT do zastosowań w miejscu...

Przed zarządami firm stoją dzisiaj spore wyzwania – w biznesie liczy się przede wszystkim szybkość oraz elastyczność. Takie same muszą być również systemy IT, aby zapewnić firmom przewagę...

Mają szerokość dwunastu metrów, głębokość trzech metrów oraz około dwa i pół metra wysokości. Mimo to te dwa białe kontenery łatwo przeoczyć. Otoczone metalowym ogrodzeniem giną na tle...

Brzegowe vs. Hybrydowe centrum przetwarzania danych – jaka jest różnica? Większość ludzi byłaby zdziwiona, gdyby dowiedziała się, że koncepcja przetwarzania danych w chmurze istnieje od lat...

Wśród wszystkich kwestii dotyczących brzegowego centrum przetwarzania danych –Edge Data Centerwydajność chłodzenia konsekwentnie zajmuje pierwsze miejsce.

Współczesne, generujące wiele danych aplikacje wykorzystujące ciągłe procesy analityczne, podłączone do wysokowydajnych maszyn, wymagają mocy obliczeniowej znajdującej się możliwie jak...

W systemie ochrony zdrowia istnieje sieć producentów, aptek, szpitali, firm ubezpieczeniowych i usługodawców, w ramach której na bieżąco przesyłane są dane pacjentów. Te wrażliwe dane muszą...

Dzielimy się na ludzi, którzy kochają robić zakupy oraz na tych, którzy tego nie lubią. Dla niektórych z nas jest to idealna forma spędzenia czasu, relaks, przyjemność i dobra zabawa. Dla...

Żyjemy w świecie coraz bardziej rozwiniętym technologicznie. Nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu, laptopa, tabletu czy smartwatcha. Na co dzień korzystamy z coraz bardziej...

Finanse odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Każdy z nas posiada konto w banku. Codziennie wydajemy nasze pieniądze. Kupujemy lub sprzedajemy akcje, gramy na giełdzie. Zależy nam nie...

Opieka zdrowotna przeżywa w ostatnim czasie bardzo trudne chwile. Pandemia koronawirusa nadwyrężyła już i tak słabo działający system. Uwydatniła też z jak wielkimi problemami kadrowymi...

Dzięki obsłudze autonomicznej infrastruktury brzegowej Hyper Local wdrożenia centrów danych Edge stają się coraz bardziej powszechne. Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i systemy...

Wobec postępującej transformacji przemysłowej w kierunku 4.0 przedsiębiorstwa produkcyjne stoją w obliczu zwiększenia tempa budowy nowej infrastruktury IT i OT do zastosowań w miejscu...

Przed zarządami firm stoją dzisiaj spore wyzwania – w biznesie liczy się przede wszystkim szybkość oraz elastyczność. Takie same muszą być również systemy IT, aby zapewnić firmom przewagę...

Mają szerokość dwunastu metrów, głębokość trzech metrów oraz około dwa i pół metra wysokości. Mimo to te dwa białe kontenery łatwo przeoczyć. Otoczone metalowym ogrodzeniem giną na tle...

Brzegowe vs. Hybrydowe centrum przetwarzania danych – jaka jest różnica? Większość ludzi byłaby zdziwiona, gdyby dowiedziała się, że koncepcja przetwarzania danych w chmurze istnieje od lat...

Wśród wszystkich kwestii dotyczących brzegowego centrum przetwarzania danych –Edge Data Centerwydajność chłodzenia konsekwentnie zajmuje pierwsze miejsce.

Skomentuj

Bądź na bieżąco z najnowszymi publikacjami