Kontakt
Edge

Zastosowanie przetwarzania brzegowego w handlu

Zapisz się do newslettera

Wróć do strony głównej Bloga
Rittal Polska

Zespół ekspertów w branży IT. Fachowcy pełni pasji dla najnowocześniejszych technologii.

Dzielimy się na ludzi, którzy kochają robić zakupy oraz na tych, którzy tego nie lubią. Dla niektórych z nas jest to idealna forma spędzenia czasu, relaks, przyjemność i dobra zabawa. Dla innych jest to stres, strata czasu i konieczny, choć nielubiany, obowiązek. Niezależnie, do której grupy konsumentów się zaliczamy, tak samo nie lubimy kolejek do kas i denerwuje nas brak rozmiaru czy towaru.

Alternatywą, która w ostatnich latach podbiła rynek detaliczny jest możliwość zakupów online. Ma ona wiele plusów – zakupy robimy, kiedy chcemy, z każdego miejsca, bez pośpiechu, bez kolejek i bez wychodzenia z domu.

Jest i druga strona tego medalu:

 • nie zawsze trafiony rozmiar,
 • czujemy rozczarowanie, jeśli produkt nie spełnia naszych oczekiwań,
 • zwroty, które odbywają się często na nasz koszt,
 • długi czas oczekiwania na zamówione produkty.

A wymagania współczesnego klienta rosną. Zależy nam na jak najszybszym dostarczeniu towarów, w 100% zgodnych z tym, czego oczekiwaliśmy.

Jak każdej branży, rozwój technologii nie omija również branży handlowej. Sprzedawcom zależy na dobrej komunikacji z klientem, zaoferowaniu jak najlepszych produktów oraz ułatwieniu zakupów. To wszystko ma na celu pozyskanie jak największej ilości klientów, którzy będą wracali do danego sprzedawcy. Dlatego branża handlowa coraz częściej sięga po zaawansowane rozwiązania technologiczne. Jednym z nich jest przetwarzanie brzegowe – Edge computing.

 

Czym jest przetwarzanie brzegowe?

Najprościej mówiąc Edge computing to proces obliczeniowy wykonywany w tym samym miejscu lub najbliżej źródła danych. Optymalizuje on sprzęt oraz urządzenia IoT (Internet Rzeczy). W przeciwieństwie do przetwarzania w chmurze, jedną z najbardziej korzystnych cech przetwarzania brzegowego jest zminimalizowanie opóźnień w przesyłaniu i analizie informacji. W efekcie dane z urządzeń IoT mogą być szybko zbierane dzięki infrastrukturze Edge computing.

 

Jak działa przetwarzanie brzegowe w handlu?

Przetwarzanie brzegowe pozwala sprzedawcy zmaksymalizować wykorzystanie urządzeń IoT oraz ogromnych ilości danych, które można przesyłać w czasie rzeczywistym. Co więcej, Edge computing może zasilać sztuczną inteligencję (AI) i technologie uczenia maszynowego, aby zwiększyć wydajność procesów operacyjnych. Ma to ogromne znaczenie dla usprawnienia sprzedaży na miejscu, udoskonalenia logistyki oraz lepszego dostosowania się do oczekiwań klientów.

Ogromną siłę napędową rozwoju tego rozwiązania stanowią urządzenia mobilne. Coraz częściej korzystamy z płatności bezgotówkowych. Wolimy płacić kartą lub telefonem, więc zapewnienie takiej możliwości leży w interesie sprzedającego.

Istotne jest też wykorzystanie urządzeń mobilnych w komunikacji z klientem. Dostosowane, indywidualnie, zgodnie z preferencjami klientów reklamy, promocje lub biuletyny to jedna z aktualnie lepiej działających form komunikacji.

Trzeba również pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa transakcji. Niektórzy sprzedawcy instalują inteligentne kamery wykorzystujące połączenie z Edge computing, które mają na celu monitorowanie bezpieczeństwa w czasie rzeczywistym.

Każde urządzenie podłączone do sieci może stanowić zagrożenie dla całego oprogramowania. Aby uniknąć sytuacji, w której zagrożone są dane klientów, należy zoptymalizować zabezpieczenia na każdym podłączonym urządzeniu. Sama infrastruktura przetwarzania brzegowego powinna posiadać wielowarstwowy system zabezpieczeń.

 

New call-to-action

 

Zastosowanie obliczeń brzegowych w handlu

Wysyłając duże ilości danych do chmury musimy liczyć się z opóźnieniami wynikającymi z samego wysłania, przetwarzania, analizy i odpowiedzi zwrotnej. Cały ten proces wymaga większej ilości czasu. Dzięki wykorzystaniu przetwarzania brzegowego, które przetwarza dane jak najbliżej miejsca ich powstawania, zmniejszamy te opóźnienia i informacje uzyskujemy natychmiast – w czasie rzeczywistym. Jak to wykorzystano w handlu?

Wyobraź sobie sytuację, w której Edge computing po wejściu do sklepu łączy się z Twoim telefonem komórkowym i ocenia czego szukasz i potrzebujesz. Może Ci wskazać odpowiedni produkt dostosowany do Twoich oczekiwań. A także zaproponować Ci odpowiednią zniżkę lub pokazać zgodne z Twoimi preferencjami produkty w promocyjnej cenie.

Dodatkowo, sklepy odzieżowe mogą umieszczać lustra rzeczywistości rozszerzonej (AR), dzięki czemu klient jest w stanie „przymierzyć” ubranie bez jego faktycznego zakładania. Użytkownik będzie mógł zmienić kolor, przymierzyć inny rozmiar i sprawdzić dostępność w magazynie. Dzięki łączności i możliwości brzegowego przetwarzania danych sklepy detaliczne sprawią, że zakupy staną się lepszym doświadczeniem dla ich klientów.

Edge computing pozwala także wprowadzić sprzedawcom w dość łatwy sposób system zarządzania zapasami. Obejmuje on etykietowanie, ustalanie cen i zaopatrzenie. Jest to niezwykłe usprawnienie i przyspieszenie pracy. A co za tym idzie – także spadek kosztów związanych z tymi procesami.

Aby sklepy detaliczne mogły pozwolić sobie na tak zaawansowaną technologię, potrzebują wsparcia technicznego. Takie wsparcie zapewnia Rittal poprzez wdrożenie połączonej w sposób hierarchiczny sieciowej architektury Data Center. Obejmuje ona zarówno Centrum Danych brzegowych w POS (Point of Sale) do Spine Data Center w lokalnym magazynie i podstawowe Centrum Danych w centrali. Usługa zarzadzania takimi Centrami Danych jest dostosowana indywidualnie do potrzeb firmy. Dodatkowo można z nich korzystać zarówno na poziomie regionalnym jak i na terenie całego kraju.

 

Przykłady zastosowania przetwarzania brzegowego w handlu

Na świecie powstaje coraz więcej sklepów autonomicznych, czyli takich, w których nie ma personelu sklepowego, a płatności odbywają się bezgotówkowo. Tacy giganci e-commerce jak Amazon czy Alibaba to światowi liderzy, którzy wiodą prym w tym temacie.

W Szanghaju powstał sklep BingoBox, który sukcesywnie rozszerza swoją działalność o Tajwan, Koreę Południową i Malezję mając w planach także Japonię i Australię. Cała idea tego sklepu polega na wykorzystaniu aplikacji WeChat. Aby zrobić zakupy klienci muszą umieścić produkty w skanerze, zapłacić za nie telefonem, poprzez WeChat lub Alipay. Proces ten jest wydajny, ponieważ nie trzeba skanować każdego produktu pojedynczo. Kupujący umieszczają produkty w kasie, która wykorzystuje rozpoznawanie obrazu i uczenie maszynowe do obliczania rachunku. Sklepowy monitoring sprawdza, czy klienci wychodzą ze sklepu tylko z tymi produktami, za które zapłacili. Sklep ma formę kontenera, który można łatwo przenosić w różne lokalizacje.

W Szanghaju pojawił się także mobilny market WheelysSMoby Mart, który jest obsługiwany za pomocą aplikacji. Niezwykłe jest to, że dzięki usłudze geolokalizacji zamieszczonej w tej aplikacji, nie tylko sprawdzimy, gdzie dany sklep jest, ale także możemy go do siebie przywołać. Telefon wykorzystamy również jako przepustkę do wejścia do sklepu oraz zeskanujemy nim towary. Przy wyjściu sklep zainkasuje należność obciążając nasze konto.

Amazon uruchomił w Seattle swoja placówkę pod nazwą AmazonGo. Klienci pobierają aplikację, dzięki której mogą wejść do sklepu, wziąć wszystko czego potrzebują i wyjść. Od czasu wejścia do sklepu znajdują się oni pod czujnym okiem kamer i czujników, które analizują każdy ich ruch. System dodaje do wirtualnego koszyka każdy produkt, dzięki czemu klienci nie muszą skanować kodów kreskowych. Gdy opuszczają sklep, rachunek obciąża automatycznie ich konto, które jest połączone z aplikacją. Personel sklepowy zajmuje się tam uzupełnianiem towaru, sprawdzaniem identyfikatorów w alejkach z alkoholem oraz odpowiada na pytania klientów.

 

W Polsce również mamy się czym pochwalić.

Pierwszy sklep autonomiczny został otwarty w 2019r. w Poznaniu. Należy on do sieci Take&Go, która oferuje produkty pierwszej potrzeby. Sklep jest czynny całodobowo, siedem dni w tygodniu. Kluczem, dzięki któremu wejdziemy do sklepu jest kod QR dostępny w aplikacji. W sklepie nie ma kas. Każdy produkt jest automatycznie doliczany do rachunku w specjalnej strefie płacenia. Rachunek obciąża kartę płatniczą podpiętą do naszej aplikacji.

Sieć sklepów Żabka otworzyła swój pierwszy Żappka Store w Poznaniu. Tu również przy pomocy aplikacji połączonej z naszym rachunkiem bankowym, możemy zeskanować indywidualny kod QR, dzięki któremu wejdziemy do sklepu, wybierzemy produkty i wyjdziemy. Rachunek automatycznie obciąży nasze konto.

Największa sieć drogerii w Polsce Rossman, stworzyła aplikację Rossman PL z funkcją Rossman Go. Możemy samodzielnie skanować produkty, które chcemy kupić i zapłacić za nie od razu w aplikacji.  Bez konieczności stania w kolejce lub korzystania z kas samoobsługowych.

 

Korzyści z przetwarzania brzegowego w handlu

Na jakie korzyści z wprowadzenia w swojej działalności przetwarzania brzegowego mogą liczyć sprzedawcy detaliczni?

 • Zwiększona satysfakcja klientów, którzy chętniej wracają do danego sprzedawcy,
 • Wydłużony czas pracy sklepu – 24/7,
 • Marketing ukierunkowany,
 • Zindywidualizowane reklamy i oferty promocyjne,
 • Wyróżnik technologiczny,
 • Przewaga nad konkurencją,
 • Zwiększone bezpieczeństwo,
 • Zwiększona wydajność sklepu,
 • Szybsze i mniej pracochłonne zarządzanie stanami magazynowymi w czasie rzeczywistym,
 • Większa kontrola przepływu towarów,
 • Zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności.

Zastosowanie przetwarzania brzegowego jest jednym z najlepszych sposobów na usprawnienie działalności w handlu. Dzięki Edge computing sprzedawcy mogą zapewnić swoim klientom najlepsze wrażenia, wygodę, dobrą zabawę i większą sprawność zakupów stacjonarnych, których łatwość można śmiało porównać do łatwości i szybkości zakupów online.

 

New call-to-action

Współczesne, generujące wiele danych aplikacje wykorzystujące ciągłe procesy analityczne, podłączone do wysokowydajnych maszyn, wymagają mocy obliczeniowej znajdującej się możliwie jak...

W systemie ochrony zdrowia istnieje sieć producentów, aptek, szpitali, firm ubezpieczeniowych i usługodawców, w ramach której na bieżąco przesyłane są dane pacjentów. Te wrażliwe dane muszą...

Dzielimy się na ludzi, którzy kochają robić zakupy oraz na tych, którzy tego nie lubią. Dla niektórych z nas jest to idealna forma spędzenia czasu, relaks, przyjemność i dobra zabawa. Dla...

Żyjemy w świecie coraz bardziej rozwiniętym technologicznie. Nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu, laptopa, tabletu czy smartwatcha. Na co dzień korzystamy z coraz bardziej...

Finanse odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Każdy z nas posiada konto w banku. Codziennie wydajemy nasze pieniądze. Kupujemy lub sprzedajemy akcje, gramy na giełdzie. Zależy nam nie...

Opieka zdrowotna przeżywa w ostatnim czasie bardzo trudne chwile. Pandemia koronawirusa nadwyrężyła już i tak słabo działający system. Uwydatniła też z jak wielkimi problemami kadrowymi...

Dzięki obsłudze autonomicznej infrastruktury brzegowej Hyper Local wdrożenia centrów danych Edge stają się coraz bardziej powszechne. Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i systemy...

Wobec postępującej transformacji przemysłowej w kierunku 4.0 przedsiębiorstwa produkcyjne stoją w obliczu zwiększenia tempa budowy nowej infrastruktury IT i OT do zastosowań w miejscu...

Przed zarządami firm stoją dzisiaj spore wyzwania – w biznesie liczy się przede wszystkim szybkość oraz elastyczność. Takie same muszą być również systemy IT, aby zapewnić firmom przewagę...

Mają szerokość dwunastu metrów, głębokość trzech metrów oraz około dwa i pół metra wysokości. Mimo to te dwa białe kontenery łatwo przeoczyć. Otoczone metalowym ogrodzeniem giną na tle...

Brzegowe vs. Hybrydowe centrum przetwarzania danych – jaka jest różnica? Większość ludzi byłaby zdziwiona, gdyby dowiedziała się, że koncepcja przetwarzania danych w chmurze istnieje od lat...

Wśród wszystkich kwestii dotyczących brzegowego centrum przetwarzania danych –Edge Data Centerwydajność chłodzenia konsekwentnie zajmuje pierwsze miejsce.

Współczesne, generujące wiele danych aplikacje wykorzystujące ciągłe procesy analityczne, podłączone do wysokowydajnych maszyn, wymagają mocy obliczeniowej znajdującej się możliwie jak...

W systemie ochrony zdrowia istnieje sieć producentów, aptek, szpitali, firm ubezpieczeniowych i usługodawców, w ramach której na bieżąco przesyłane są dane pacjentów. Te wrażliwe dane muszą...

Dzielimy się na ludzi, którzy kochają robić zakupy oraz na tych, którzy tego nie lubią. Dla niektórych z nas jest to idealna forma spędzenia czasu, relaks, przyjemność i dobra zabawa. Dla...

Żyjemy w świecie coraz bardziej rozwiniętym technologicznie. Nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu, laptopa, tabletu czy smartwatcha. Na co dzień korzystamy z coraz bardziej...

Finanse odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Każdy z nas posiada konto w banku. Codziennie wydajemy nasze pieniądze. Kupujemy lub sprzedajemy akcje, gramy na giełdzie. Zależy nam nie...

Opieka zdrowotna przeżywa w ostatnim czasie bardzo trudne chwile. Pandemia koronawirusa nadwyrężyła już i tak słabo działający system. Uwydatniła też z jak wielkimi problemami kadrowymi...

Dzięki obsłudze autonomicznej infrastruktury brzegowej Hyper Local wdrożenia centrów danych Edge stają się coraz bardziej powszechne. Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i systemy...

Wobec postępującej transformacji przemysłowej w kierunku 4.0 przedsiębiorstwa produkcyjne stoją w obliczu zwiększenia tempa budowy nowej infrastruktury IT i OT do zastosowań w miejscu...

Przed zarządami firm stoją dzisiaj spore wyzwania – w biznesie liczy się przede wszystkim szybkość oraz elastyczność. Takie same muszą być również systemy IT, aby zapewnić firmom przewagę...

Mają szerokość dwunastu metrów, głębokość trzech metrów oraz około dwa i pół metra wysokości. Mimo to te dwa białe kontenery łatwo przeoczyć. Otoczone metalowym ogrodzeniem giną na tle...

Brzegowe vs. Hybrydowe centrum przetwarzania danych – jaka jest różnica? Większość ludzi byłaby zdziwiona, gdyby dowiedziała się, że koncepcja przetwarzania danych w chmurze istnieje od lat...

Wśród wszystkich kwestii dotyczących brzegowego centrum przetwarzania danych –Edge Data Centerwydajność chłodzenia konsekwentnie zajmuje pierwsze miejsce.

Współczesne, generujące wiele danych aplikacje wykorzystujące ciągłe procesy analityczne, podłączone do wysokowydajnych maszyn, wymagają mocy obliczeniowej znajdującej się możliwie jak...

W systemie ochrony zdrowia istnieje sieć producentów, aptek, szpitali, firm ubezpieczeniowych i usługodawców, w ramach której na bieżąco przesyłane są dane pacjentów. Te wrażliwe dane muszą...

Dzielimy się na ludzi, którzy kochają robić zakupy oraz na tych, którzy tego nie lubią. Dla niektórych z nas jest to idealna forma spędzenia czasu, relaks, przyjemność i dobra zabawa. Dla...

Żyjemy w świecie coraz bardziej rozwiniętym technologicznie. Nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu, laptopa, tabletu czy smartwatcha. Na co dzień korzystamy z coraz bardziej...

Finanse odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Każdy z nas posiada konto w banku. Codziennie wydajemy nasze pieniądze. Kupujemy lub sprzedajemy akcje, gramy na giełdzie. Zależy nam nie...

Opieka zdrowotna przeżywa w ostatnim czasie bardzo trudne chwile. Pandemia koronawirusa nadwyrężyła już i tak słabo działający system. Uwydatniła też z jak wielkimi problemami kadrowymi...

Dzięki obsłudze autonomicznej infrastruktury brzegowej Hyper Local wdrożenia centrów danych Edge stają się coraz bardziej powszechne. Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i systemy...

Wobec postępującej transformacji przemysłowej w kierunku 4.0 przedsiębiorstwa produkcyjne stoją w obliczu zwiększenia tempa budowy nowej infrastruktury IT i OT do zastosowań w miejscu...

Przed zarządami firm stoją dzisiaj spore wyzwania – w biznesie liczy się przede wszystkim szybkość oraz elastyczność. Takie same muszą być również systemy IT, aby zapewnić firmom przewagę...

Mają szerokość dwunastu metrów, głębokość trzech metrów oraz około dwa i pół metra wysokości. Mimo to te dwa białe kontenery łatwo przeoczyć. Otoczone metalowym ogrodzeniem giną na tle...

Brzegowe vs. Hybrydowe centrum przetwarzania danych – jaka jest różnica? Większość ludzi byłaby zdziwiona, gdyby dowiedziała się, że koncepcja przetwarzania danych w chmurze istnieje od lat...

Wśród wszystkich kwestii dotyczących brzegowego centrum przetwarzania danych –Edge Data Centerwydajność chłodzenia konsekwentnie zajmuje pierwsze miejsce.

Skomentuj

Bądź na bieżąco z najnowszymi publikacjami