Mają szerokość dwunastu metrów, głębokość trzech metrów oraz około dwa i pół metra wysokości. Mimo to te dwa białe kontenery łatwo przeoczyć. Otoczone metalowym ogrodzeniem giną na tle fabryk i przedsiębiorstw, m.in. na terenie zakładów thyssenkrupp Steel w Duisburg-Bruckhausen. Mowa o Data Center Rittal, czyli nowoczesnym rozwiązaniu IT dla przemysłu.
Poszukiwania rozwiązania w thyssenkrupp zaczęły się w 2016 roku. Zarząd thyssenkrupp Steel zdecydował wówczas, by zmodernizować produkcyjną infrastrukturę IT w całym koncernie, a w przyszłości nie zarządzać nią przez usługodawców, tylko przenieść władzę nad tymi niezwykle ważnymi pod względem konkurencji danymi z powrotem do przedsiębiorstwa. Z pomocą przyszli eksperci Rittal. Po wspólnej fazie analiz obie firmy zdefiniowały niezbędne specyfikacje, w których w równym stopniu wykorzystano wiedzę technologiczną pracowników thyssenkrupp oraz know-how Rittal. Tak właśnie powstało rozwiązanie Data Center Rittal oraz jego cyfrowy bliźniak.
CYFRYZACJA ZMIENIA PRODUKCJĘ STALI
Wysokie temperatury, hałas, brud i ogromne piece hutnicze – tak było kiedyś. Przyszłość produkcji stali w thyssenkrupp to cisza, czystość i chłód. Na dzisiejszą produkcję ponad 2000 wyrobów stalowych w thyssenkrupp Steel w Duisburg-Bruckhausen w coraz większym stopniu wpływa cyfryzacja – zapewniając lepsze warunki do produkcji towarów dopasowanych do życzeń klientów oraz optymalizacji procesów logistycznych i magazynowych.
„Nasze doświadczenia z kontenerami Rittal są bardzo pozytywne”, mówi kierownik projektu i dodaje: „Stały się naszym standardem zakładowym i elementarnym komponentem docelowej architektury naszego IT w produkcji”.
IT Z KONTENERA
Podłoga wewnątrz wykonana jest z szarego kauczuku. Za potrójnie zabezpieczonymi drzwiami, po lewej i po prawej stronie, wzdłuż białych blaszanych ścian biegną dwa korytarze o szerokości od 60 do 100 centymetrów – wystarczająco szerokie, by umożliwić sprawne poruszanie się w środku. Wewnątrz znajduje się prawie tuzin szaf wyposażonych w precyzyjnie okablowane oraz cicho szumiące serwery. Siedem klimatyzatorów utrzymuje wewnętrzną temperaturę na stałym poziomie 22 stopni Celsjusza, a system wczesnego wykrywania i gaszenia ognia gazem Novec 1230 chroni infrastrukturę IT przed szkodami w razie pożaru.
„Modułowe kontenery Rittal idealnie odpowiadają na nasze potrzeby” mówi menedżer projektu, Stefan Willing.
CYFROWY BLIŹNIAK
Nieodzowną podstawą pomagającą sprostać wyzwaniom cyfryzacji okazuje się zgodna z duchem czasu infrastruktura IT, która może być użytkowana zarówno bezpośrednio w pobliżu zakładów produkcyjnych, jak również przez zewnętrznych usługodawców. Rozwiązanie, które zachowuje najważniejszą dla działalności wiedzę w firmie i chroni ją przed atakami fizycznymi oraz wirtualnymi. W skrócie – cyfrowy Fort Knox.
Rozwiązaniem takim jest ustawiony w pobliżu danego zakładu drugi kontener, do którego sukcesywnie przenoszone jest IT z działów produkcji. Montaż oraz wyposażenie jest takie samo dla obu kontenerów: od klimatyzacji, przez system wykrywania i gaszenia pożaru, szafy, aż po dokładną długość oraz oznakowanie potrzebnych kabli i złączy. Tak powstaje cyfrowy bliźniak, który umożliwia bezpieczną konserwację oraz wirtualne zarządzanie zasobami MicroDC, ochronę przeciwpożarową oraz kontrolę dostępu.
KOLEJNE INWESTYCJE
Poza parą kontenerów przy zakładzie w miejscowości Duisburg-Hamborn druga i trzecia para znalazły się w lokalizacji Duisburg-Beeckerwerth, w zakładzie gorącej taśmy nr 2 i zakładzie walcowania na zimno nr 2. W czwartej parze umieszczono Management Data Center, które kontroluje sytuację we wszystkich innych kontenerach.
Firmy thyssenkrupp Steel i Rittal mają już na oku lokalizację numer 5 – Dortmund Westfalenhütte. Poza istniejącym zakładem walcowania na zimno nr 3 nowoczesne IT produkcyjne otrzymała również linia cynkowania. Program zakończy się na obiektach w Bochum i Siegerland.
Więcej informacji nt. rozwiązań IT firmy Rittal są dostępne na tej stronie.
Skomentuj