Kontakt
Edge

5 zalet małych centrów danych brzegowych

Zapisz się do newslettera

Wróć do strony głównej Bloga
Rittal Polska

Zespół ekspertów w branży IT. Fachowcy pełni pasji dla najnowocześniejszych technologii.

Świat produkcji już nigdy nie będzie taki sam. Nowe możliwości oferowane przez Przemysł 4.0 i sieciowe dane mobilne — wydajne, szybkie i zdalne wdrażanie IT na dużą skalę — zmieniają sposób wdrażania i zarządzania infrastrukturą fizyczną w dowolnej przestrzeni, która tak naprawdę nie jest przestrzenią IT.

Łącząc bardzo krótkie okresy latencji z najwyższą mocą obliczeniową i niezawodnością, Modułowe Centra Danych Edge, zwane również Mikrocentrami Danych, mogą przetwarzać znaczne ilości generowanych danych na poziomie lokalnym. Chociaż jest to ich główna funkcja, zapewniają również inne cenne korzyści, które postaramy się omówić w tym artykule.

 

Korzyści z modułowych centrów danych Edge

 

1.    Super szybkość wdrażania

Większość Modułowych Centrów Danych Edge jest w pełni zaprojektowana, skonfigurowana, przetestowana, certyfikowana i gotowa do wdrożenia w ciągu zaledwie 3 do 5 miesięcy (więcej o wdrożeniu w punkcie 3). Budowa tradycyjnych Centrów Danych może zająć od 18 do 24 miesięcy co wiąże się z kosztami. Modułowe Centra Przetwarzania Danych to szybki sposób na zwiększenie mocy obliczeniowej, gdy zbudowanie statycznego Centrum Danych jest zbyt drogie.

 

2.    Oszczędności

W porównaniu z tradycyjnym Centrum Danych, Mikrocentra Danych mogą kosztować od 20 do 30 procent mniej, ponieważ są wykonane ze standardowych komponentów, a ich budowa jest łatwiejsza i tańsza.

Ponadto Modułowe Centra Przetwarzania Danych są bardziej energooszczędne (więcej informacji w punkcie 4), co pozwala ograniczyć koszty.

 

3.    Łatwe wdrożenie

Niewielkie, prefabrykowane, Modułowe Centra Przetwarzania Danych można budować poza terenem docelowej lokalizacji, włącznie z niezbędną infrastrukturą – szafami sieciowymi/serwerowymi, sprzętem UPS (zasilanie bezprzerwowe), akumulatorami, aparaturą rozdzielczą, urządzeniami chłodzącymi, systemami gaszenia pożarów oraz monitorowania.

Ponieważ są autonomiczne, Modułowe Centra Przetwarzania Danych mogą być projektowane dla wielu różnych środowisk. Czyni je to idealnymi do wdrażania w niekontrolowanych lub zdalnych lokalizacjach. Co ciekawe moduły można grupować w przypadku większych terenów.

 

4.    Chłodzenie i moc

Modułowe Centra Przetwarzania Danych mają skalowalną pojemność, co pozwala na wiele opcji zasilania i chłodzenia. Chociaż potrzeby wdrożenia decydują o tym, które rozwiązanie chłodzenia jest najbardziej efektywne, doskonałe zarządzanie przepływem powietrza zazwyczaj zwiększa wydajność chłodzenia. Aby zapewnić bezawaryjną pracę, modułowa placówka Edge może korzystać z różnych rozwiązań dystrybucji zasilania, w tym przyłączy zasilania, sprzętu UPS i generatorów rezerwowych.


Modułowe Centra Danych Edge mądrze wykorzystują przestrzeń i zawierają funkcje zwiększające wydajność jak np. uszczelnione podłogi, ściany i drzwi, a także chłodzenie sufitowe lub podpodłogowe. Dzięki temu są bardziej energooszczędne niż statyczne Centra Danych. Zastosowanie precyzyjnego przepływu powietrza umożliwia tym Centrom Danych obsługę do 20 kWh na szafę.

 

5.    Bezpieczeństwo i ochrona przeciwpożarowa

Dostarczane z systemami przeciwpożarowymi i wbudowanymi zabezpieczeniami, Modułowe Centra Danych Edge łączą się z systemami bezpieczeństwa przedsiębiorstwa i integrują się z ogólnymi rozwiązaniami do monitorowania Centrum Danych. Wszystkie krytyczne funkcje — chłodzenie, zasilanie, ochrona przeciwpożarowa, zabezpieczenia i sprzęt IT — powinny być połączone za pośrednictwem urządzeń IoT i monitorowane ze zdalnej lokalizacji. Najlepiej za pomocą oprogramowania Data Center Infrastructure Management (DCIM).

 

New call-to-action

 

Czy modułowe centrum danych edge jest dla ciebie odpowiednie?

Aby zacząć proces analizy swoich potrzeb, należy odpowiedzieć na trzy pytania. Pomogą one zrozumieć, czy wdrożenie Modułowego Centrum Przetwarzania Danych ma sens.

 

1.    Czy szybkie wdrożenie ma kluczowe znaczenie?

Są sytuacje, w których szybkie wdrożenie jest najwyższym priorytetem. Dzięki Modułowym Centrom Danych Edge, różne fazy projektu mogą być realizowane jednocześnie np. podkładkę cementową modułu można wylać w tym samym czasie, gdy moduł jest budowany.
Przyspieszane są również inne procesy. Władze lokalne nie są potrzebne do uzyskania zezwoleń regulacyjnych, ponieważ moduł spełnia przepisy i normy już w trakcie jego budowy. Nawet praca z działami finansowymi w celu zabezpieczenia budżetu jest szybsza, ponieważ gotowe rozwiązania zapewniają przewidywalność kosztów. Te usprawnienia skracają harmonogram projektu o co najmniej 6 miesięcy w porównaniu z tradycyjną budową Centrum Danych.

 

2.    Czy istnieją ograniczenia dotyczące przestrzeni w obiekcie?

Wszystkie obiekty wymagają określenia, jak najlepiej wykorzystać przestrzeń. Jeśli na przykład szpital rozważa finansowo rozbudowę Centrum Danych zamiast wykorzystania tej przestrzeni do potencjalnego generowania przychodów – Modułowe Centrum Przetwarzania Danych zlokalizowane na zewnątrz budynku może być najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Jednym z wyzwań jest podjęcie decyzji, jak najlepiej wykorzystać istniejącą przestrzeń. Inaczej wygląda sytuacja, gdy nie posiadamy wolnego miejsca. Wtedy argumenty za Modułowym Centrum Danych Edge stają się jeszcze silniejsze.

 

3.    Czy wymagana jest powtarzalność rozwiązania?

Modułowe Centra Przetwarzania Danych rzadko są wdrożeniami jednorazowymi. W rzeczywistości szybkie wdrażanie w celu zaspokojenia potrzeb wielu lokalizacji, nawet tych oddalonych geograficznie, nadaje się do takich wdrożeń. Konieczne jest jednak nawiązanie współpracy z dostawcą, który jest obecny na całym świecie i ma solidny łańcuch dostaw.

Wspieranie wdrażania w różnych słabo rozwiniętych regionach może być utrudnione przez brak wiedzy i materiałów w tym obszarze. Wstępnie zbudowane Modułowe Centra Danych Edge rozwiązują ten problem dzięki stałej jakości i niezawodnej, znormalizowanej konstrukcji. W pełni zintegrowane szafy serwerowe — wraz ze sprzętem IT — po prostu wsuwają się na miejsce, jedna po drugiej.

 

W jaki sposób Rittal zajmuje wyjątkową pozycję w zakresie dostarczania modułowych centrów danych Edge?

Jeśli chodzi o tego typu wdrożenia Edge, wybrany producent powinien na wiele sposobów oferować jak największą wartość dodaną do każdego z nich. Zaawansowane rozwiązania Rittal wraz z całą niezbędną infrastrukturą są uzupełniane doświadczeniem branżowym w dostarczaniu gotowych rozwiązań, które zarówno spełniają potrzeby klientów, jak i są zgodne z zaleceniami branżowymi wiodących organizacji IT i infrastruktury (np. ASHRAE).

Competence Center firmy Rittal zapewnia klientom możliwość zarządzania platformą, od projektu do wdrożenia, aby zmaksymalizować wydajność Modułowych Centrów Danych Edge.

  • Zespół doradczy — Łączy się z klientami w celu ustalenia, w jaki sposób Rittal może pomóc w tworzeniu i instalacji projektu platformy.
  • Project Management Group — zarządza jednym lub wieloma wdrożeniami, w tym kontaktem z wykonawcami mechanicznymi, elektrycznymi i generalnymi.
  • Podejście konsultacyjne — pomaga zrozumieć całokształt planu wdrożenia i pomaga go zrealizować.

Więcej informacji znajdziesz w naszym katalogu Edge Data Center oraz ebooku

Współczesne, generujące wiele danych aplikacje wykorzystujące ciągłe procesy analityczne, podłączone do wysokowydajnych maszyn, wymagają mocy obliczeniowej znajdującej się możliwie jak...

W systemie ochrony zdrowia istnieje sieć producentów, aptek, szpitali, firm ubezpieczeniowych i usługodawców, w ramach której na bieżąco przesyłane są dane pacjentów. Te wrażliwe dane muszą...

Dzielimy się na ludzi, którzy kochają robić zakupy oraz na tych, którzy tego nie lubią. Dla niektórych z nas jest to idealna forma spędzenia czasu, relaks, przyjemność i dobra zabawa. Dla...

Żyjemy w świecie coraz bardziej rozwiniętym technologicznie. Nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu, laptopa, tabletu czy smartwatcha. Na co dzień korzystamy z coraz bardziej...

Finanse odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Każdy z nas posiada konto w banku. Codziennie wydajemy nasze pieniądze. Kupujemy lub sprzedajemy akcje, gramy na giełdzie. Zależy nam nie...

Opieka zdrowotna przeżywa w ostatnim czasie bardzo trudne chwile. Pandemia koronawirusa nadwyrężyła już i tak słabo działający system. Uwydatniła też z jak wielkimi problemami kadrowymi...

Dzięki obsłudze autonomicznej infrastruktury brzegowej Hyper Local wdrożenia centrów danych Edge stają się coraz bardziej powszechne. Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i systemy...

Wobec postępującej transformacji przemysłowej w kierunku 4.0 przedsiębiorstwa produkcyjne stoją w obliczu zwiększenia tempa budowy nowej infrastruktury IT i OT do zastosowań w miejscu...

Przed zarządami firm stoją dzisiaj spore wyzwania – w biznesie liczy się przede wszystkim szybkość oraz elastyczność. Takie same muszą być również systemy IT, aby zapewnić firmom przewagę...

Mają szerokość dwunastu metrów, głębokość trzech metrów oraz około dwa i pół metra wysokości. Mimo to te dwa białe kontenery łatwo przeoczyć. Otoczone metalowym ogrodzeniem giną na tle...

Brzegowe vs. Hybrydowe centrum przetwarzania danych – jaka jest różnica? Większość ludzi byłaby zdziwiona, gdyby dowiedziała się, że koncepcja przetwarzania danych w chmurze istnieje od lat...

Wśród wszystkich kwestii dotyczących brzegowego centrum przetwarzania danych –Edge Data Centerwydajność chłodzenia konsekwentnie zajmuje pierwsze miejsce.

Współczesne, generujące wiele danych aplikacje wykorzystujące ciągłe procesy analityczne, podłączone do wysokowydajnych maszyn, wymagają mocy obliczeniowej znajdującej się możliwie jak...

W systemie ochrony zdrowia istnieje sieć producentów, aptek, szpitali, firm ubezpieczeniowych i usługodawców, w ramach której na bieżąco przesyłane są dane pacjentów. Te wrażliwe dane muszą...

Dzielimy się na ludzi, którzy kochają robić zakupy oraz na tych, którzy tego nie lubią. Dla niektórych z nas jest to idealna forma spędzenia czasu, relaks, przyjemność i dobra zabawa. Dla...

Żyjemy w świecie coraz bardziej rozwiniętym technologicznie. Nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu, laptopa, tabletu czy smartwatcha. Na co dzień korzystamy z coraz bardziej...

Finanse odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Każdy z nas posiada konto w banku. Codziennie wydajemy nasze pieniądze. Kupujemy lub sprzedajemy akcje, gramy na giełdzie. Zależy nam nie...

Opieka zdrowotna przeżywa w ostatnim czasie bardzo trudne chwile. Pandemia koronawirusa nadwyrężyła już i tak słabo działający system. Uwydatniła też z jak wielkimi problemami kadrowymi...

Dzięki obsłudze autonomicznej infrastruktury brzegowej Hyper Local wdrożenia centrów danych Edge stają się coraz bardziej powszechne. Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i systemy...

Wobec postępującej transformacji przemysłowej w kierunku 4.0 przedsiębiorstwa produkcyjne stoją w obliczu zwiększenia tempa budowy nowej infrastruktury IT i OT do zastosowań w miejscu...

Przed zarządami firm stoją dzisiaj spore wyzwania – w biznesie liczy się przede wszystkim szybkość oraz elastyczność. Takie same muszą być również systemy IT, aby zapewnić firmom przewagę...

Mają szerokość dwunastu metrów, głębokość trzech metrów oraz około dwa i pół metra wysokości. Mimo to te dwa białe kontenery łatwo przeoczyć. Otoczone metalowym ogrodzeniem giną na tle...

Brzegowe vs. Hybrydowe centrum przetwarzania danych – jaka jest różnica? Większość ludzi byłaby zdziwiona, gdyby dowiedziała się, że koncepcja przetwarzania danych w chmurze istnieje od lat...

Wśród wszystkich kwestii dotyczących brzegowego centrum przetwarzania danych –Edge Data Centerwydajność chłodzenia konsekwentnie zajmuje pierwsze miejsce.

Współczesne, generujące wiele danych aplikacje wykorzystujące ciągłe procesy analityczne, podłączone do wysokowydajnych maszyn, wymagają mocy obliczeniowej znajdującej się możliwie jak...

W systemie ochrony zdrowia istnieje sieć producentów, aptek, szpitali, firm ubezpieczeniowych i usługodawców, w ramach której na bieżąco przesyłane są dane pacjentów. Te wrażliwe dane muszą...

Dzielimy się na ludzi, którzy kochają robić zakupy oraz na tych, którzy tego nie lubią. Dla niektórych z nas jest to idealna forma spędzenia czasu, relaks, przyjemność i dobra zabawa. Dla...

Żyjemy w świecie coraz bardziej rozwiniętym technologicznie. Nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu, laptopa, tabletu czy smartwatcha. Na co dzień korzystamy z coraz bardziej...

Finanse odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Każdy z nas posiada konto w banku. Codziennie wydajemy nasze pieniądze. Kupujemy lub sprzedajemy akcje, gramy na giełdzie. Zależy nam nie...

Opieka zdrowotna przeżywa w ostatnim czasie bardzo trudne chwile. Pandemia koronawirusa nadwyrężyła już i tak słabo działający system. Uwydatniła też z jak wielkimi problemami kadrowymi...

Dzięki obsłudze autonomicznej infrastruktury brzegowej Hyper Local wdrożenia centrów danych Edge stają się coraz bardziej powszechne. Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i systemy...

Wobec postępującej transformacji przemysłowej w kierunku 4.0 przedsiębiorstwa produkcyjne stoją w obliczu zwiększenia tempa budowy nowej infrastruktury IT i OT do zastosowań w miejscu...

Przed zarządami firm stoją dzisiaj spore wyzwania – w biznesie liczy się przede wszystkim szybkość oraz elastyczność. Takie same muszą być również systemy IT, aby zapewnić firmom przewagę...

Mają szerokość dwunastu metrów, głębokość trzech metrów oraz około dwa i pół metra wysokości. Mimo to te dwa białe kontenery łatwo przeoczyć. Otoczone metalowym ogrodzeniem giną na tle...

Brzegowe vs. Hybrydowe centrum przetwarzania danych – jaka jest różnica? Większość ludzi byłaby zdziwiona, gdyby dowiedziała się, że koncepcja przetwarzania danych w chmurze istnieje od lat...

Wśród wszystkich kwestii dotyczących brzegowego centrum przetwarzania danych –Edge Data Centerwydajność chłodzenia konsekwentnie zajmuje pierwsze miejsce.

Skomentuj

Bądź na bieżąco z najnowszymi publikacjami